Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Drozdowie

Paweł Chojnowski [email protected]
Budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej miał wpisywać się w zabytkowe otoczenie. Myślę, że to się nam udało – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej miał wpisywać się w zabytkowe otoczenie. Myślę, że to się nam udało – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. P. Chojnowski
Lekcje z mikroskopem, spotkania, warsztaty będą odbywać się w otwartym właśnie Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wokół powstaną jeszcze doświadczalne poletka uprawne z ziołami. Pierwsze zajęcia ruszą wiosną.

To przyciąga zwiedzających
- Na przestrzeni ostatnich trzech lat Muzeum realizowało pięć projektów, z czego trzy z funduszy unijnych - opowiada Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody. - Prócz remontu siedziby, prace służyły wzbogaceniu oferty edukacyjnej placówki.

W dawnym dworku rodziny Lutosławskich wymieniono okna, drzwi, powstały granitowe tarasy. W okalającym dwór parku wybudowano też wiatę i ścieżkę edukacyjną "Ostoja Drozdowska" dopasowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych (opisy Brajlem, reliefy, audioprzewodnik). Teraz do tego wszystkiego doszedł nowy ośrodek, wybudowany w miejscu starej kotłowni. Prace pochłonęły 660 tys. zł, z czego blisko 340 tys. zł stanowiło unijne dofinansowanie.
- Te nakłady przekładają się na frekwencję - podkreśla dyrektor.

Rocznie muzeum odwiedza 12 tys. osób. Większość stanowią dzieci i młodzież - nie tylko ze szkół w regionie, ale też z ościennych województw: warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Do tej pory problemem był brak zaplecza edukacyjnego. Przestronne sale nowego ośrodka pozwolą teraz na komfortowe prowadzenie zajęć. A w Muzeum już piszą kolejny projekt do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dzięki któremu placówka wzbogaci się o multimedialny sprzęt.

Podczas piątkowych uroczystości Stanisława Chyl, była dyrektor Muzeum Przyrody podkreślała, że realizowane teraz pomysły zrodziły się jeszcze w latach 80. ub. wieku. Ale wtedy nie było możliwości wprowadzenia ich w życie. Przypomniała też, że przed placówką duże wyzwanie - rok 2013 ma być rokiem kompozytora Witolda Lutosławskiego, związanego z tym miejscem (spędził tu dzieciństwo).

Z myślą o przyszłości
Budynek ośrodka, nawiązujący stylem do zabytkowego otoczenia, poświęcił bp Janusz Stepnowski.

- To jest nasze bogactwo - mówił o walorach przyrodniczych regionu.
To bogactwo trzeba chronić, m.in. właśnie przez edukację ekologiczną młodych ludzi.
- My, leśnicy, bardzo cieszymy się z powstawania takich ośrodków - tłumaczy Dariusz Godlewski, łomżyński nadleśniczy. - Od tego jak one będą funkcjonować, jak będą uczyć dzieci, zależy nasza przyszłość. Wiedza o ekologii jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca. Dwa lata temu przeprowadzono ankietę wśród nauczycieli. Pytano, czy lasów w Polsce przybywa, czy ubywa. Większość wciąż myśli, że jest ich coraz mniej, tymczasem jest zupełnie odwrotnie - podaje przykład.

Nauka w ośrodku połączona z zabawą z pewnością przyniesie pożądane efekty.
Dyrektor Muzeum Przyrody dodaje, że budowa OEE to nie koniec inwestycji. Planowany już jest remont dachu i elewacji zabytkowego dworku.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna