Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci czekali na ten zakład od lat. Dziś otwiera swoje podwoje

Urszula Ludwiczak
Podopieczni pierwszego w Białymstoku ZOL-u mogą liczyć m.in. na specjalistyczną rehabilitację, a także opiekę lekarską i pielęgniarską
Podopieczni pierwszego w Białymstoku ZOL-u mogą liczyć m.in. na specjalistyczną rehabilitację, a także opiekę lekarską i pielęgniarską A. Chomicz
Pierwszych jedenastu pacjentów przyjmie w sobotę Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, jaki powstał w białostockim szpitalu wojewódzkim. To pierwsze takie miejsce w mieście.

Zakład zajął całe trzecie piętro budynku interny przy ul. Skłodowskiej. Pod potrzeby jednostki zaadaptowano pomieszczenia po oddziale chorób wewnętrznych i reumatologii. ZOL może przyjąć w sumie 40 przewlekle chorych osób, wymagających opieki pielęgnacyjnej.

Potrzeby były od lat

Białystok był dotąd jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie miało żadnego oddziału dla przewlekle chorych. Tacy pacjenci musieli jeździć do innych miast w regionie (najbliższy oddział jest w Łapach) albo zajmowali łóżka na oddziałach szpitalnych. Takie rozwiązania nie satysfakcjonowały nikogo. Po latach mówienia o potrzebie stworzenia miejsca dla chorych przewlekle, na taki oddział w formie ZOL-u zdecydowała się dyrekcja szpitala wojewódzkiego, a podlaski oddział NFZ obiecał zakontraktować te usługi.

Na razie umowa została zawarta na trzy miesiące - od października do grudnia br. Fundusz płaci za 40 miejsc. Jak będzie wyglądać umowa w przyszłym roku, okaże się po negocjacjach.

- Docelowo chcielibyśmy mieć 55 miejsc, w tym cztery dla chorych wentylowanych mechanicznie - mówi Artur Kraśnicki, kierownik ZOL. - Ale to będzie możliwe dopiero po przeniesieniu oddziału na ul. Wołodyjowskiego, w miejsce dawnej pediatrii.

Opieka będzie profesjonalna

Już w sobotę do ZOL-u będą przyjęci pierwsi pacjenci. To 11 osób, które dotąd przebywały na oddziałach rehabilitacji i neurologii w szpitalu wojewódzkim i wymagają teraz typowej opieki pielęgnacyjnej. W urzędzie marszałkowskim, który decyduje o przyznaniu miejsca w zakładzie, są już podania kolejnych 15 osób. - Myślę, że nasze łóżka szybko się zapełnią, bo potrzeby są ogromne - mówi Kraśnicki.

Pacjenci ZOL mogą liczyć na opiekę pielęgniarek i lekarzy, a także profesjonalną rehabilitację, np. elektroterapię. Na oddziale jest też gabinet psychoterapii i terapii zajęciowej, będzie przyjmował logopeda. Jest też sala dziennego pobytu. Sale i łazienki zostały też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna