Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci muszą szukać nowych poradni. Zmiany

Julia Szypulska [email protected]
sxc.hu
Pacjenci muszą szukać nowych poradni, a część pracowników - zatrudnienia. W białostockich szpitalach szykują się zmiany.

Będą one obowiązywać już od stycznia, a mają związek z faktem, że z częścią poradni NFZ nie podpisał kontraktów na przyszły rok. Problem ten dotyczy w różnym stopniu wszystkich szpitali w Białymstoku. Na przykład w szpitalu wojewódzkim nie będzie siedmiu poradni.

- Nie mamy kontraktu na poradnie endokrynologiczne - dla dzieci i dorosłych, reumatologiczną, osteoporozy, logopedyczną, rehabilitację ambulatoryjną oraz ośrodek rehabilitacji dla dzieci - wylicza Urszula Łapińska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. - Rehabilitację będziemy mieć tylko na oddziałach stacjonarnych.

Szpitale zwalniają pracowników

Placówce nie udało się także uruchomić dwóch nowych poradni - kardiologicznej oraz leczenia bólu. W sumie w szpitalu wojewódzkim zostanie 21 poradni. Co z pacjentami, którzy mieli umówione wizyty na styczeń?

- Skierowaliśmy pismo do funduszy z pytaniem, co mamy dalej robić - mówi dyrektor Łapińska. - Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy. Oczywiście w poradniach powiesiliśmy informację, że nie prowadzimy już zapisów, a wizyty są odwoływane.

Brak umowy z NFZ na wspomniane poradnie oznacza, że w placówce trzeba będzie zredukować zatrudnienie. - Pracę straci w sumie kilkanaście osób. Będą to lekarze oraz technicy fizykoterapii - nie kryje Urszula Łapińska.

Z lekarzem rehabilitantem będzie się też musiał pożegnać szpital MSWiA. - Pani doktor jest na trzymiesięcznym wypowiedzeniu - mówi Bogdan Dziatkiewicz, kierownik poradni w szpitalu MSWiA. - Ale w tym czasie będzie przyjmować pacjentów.

Placówka wizyt w poradni rehabilitacji lekarskiej nie odwołuje, a ciężar finansowy bierze na siebie. Dobrych wiadomości nie ma jednak dla pacjentów poradni diabetologicznej w szpitalu MSWiA. Ta z powodu braku kontraktu z funduszem będzie od Nowego Roku zamknięta. Zapisy wstrzymano już 16 grudnia.

Niektóre poradnie będą płatne

Kontraktu na ten rok nie będzie też miało 10 poradni w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Są to poradnie: alergii pokarmowej, schorzeń metabolicznych, genetyczna, ginekologiczna dla dziewcząt, immunologiczna, leczenia mukowiscydozy, neurochirurgiczna i neurologiczna, hematologiczna, onkologiczna i chorób zakaźnych.

Placówka odwołała już wizyty przewidziane na styczeń.

Fundusz nie podpisał umowy także z poradnią rehabilitacji dziecięcej. Ta przyjmować jednak będzie pacjentów odpłatnie. Dyrekcja szpitala przymierza się do wprowadzenia takiego rozwiązania także w pozostałych poradniach, które nie mają kontraktu. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż pod koniec stycznia.

Zmiany czekają także pacjentów Szpitala Miejskiego w Białymstoku. Tutaj od stycznia zabraknie poradni kardiologicznej oraz porad z zakresu rehabilitacji udzielanych przy ul. Swobodnej.
- Fundusz dokonał wyboru. Nie interesowało go, że mamy wielomiesięczne kolejki, a teraz musieliśmy odwołać wizyty - nie kryje goryczy Krzysztof Teodoruk, dyrektor placówki.

Z kolei w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nie będzie poradni rehabilitacyjnej i foniatrycznej. Placówka przymierza się do zaoferowania tam usług odpłatnych.

Nie jest wykluczone, że niektórym pracownikom wspomnianych poradni dyrekcja będzie musiała zredukować etat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna