Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent może mieć większy wybór stomatologów z umową z NFZ

Urszula Ludwiczak
Inna sytuacja może być natomiast przy leczeniu protetycznym czy chirurgicznym - tu oferty niektórych działające od lat placówek zostały  przez NFZ odrzucone.
Inna sytuacja może być natomiast przy leczeniu protetycznym czy chirurgicznym - tu oferty niektórych działające od lat placówek zostały przez NFZ odrzucone. Polska Press
Podlaski oddział NFZ rozstrzygnął konkursy ofert na świadczenia stomatologiczne od 1 lipca br. na pięć kolejnych lat. Nie wszędzie udało się wyłonić świadczeniodawców, dlatego fundusz ogłosił postępowania uzupełniające. To rozstrzygnięcie przewidziane jest na 9 czerwca.

Wtedy okaże się np. czy będą chętni do sprawowania opieki stomatologicznej w miejscach i zakresach, gdzie dotychczas ich nie było lub złożone oferty zostały - z różnych względów - przez NFZ odrzucone.

Tu nie ma zabezpieczenia

Takich uzupełniających postępowań jest 16. Dotyczą m.in. pogotowia stomatologicznego, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży, świadczenia protetyki stomatologicznej, świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii. W Białymstoku nie udało się np. wyłonić gabinetów na osiedlach Skorupy, Piasta II, Zawady, Białostoczek.

- Ale zabezpieczyliśmy świadczenia stomatologiczne w większości obszarów - zaznacza Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Łącznie ofert do udzielania świadczeń stomatologicznych we wszystkich zakresach wpłynęło 345.

To, ile umów zostanie zawartych ostatecznie, okaże się dopiero 1 lipca br., po ich podpisaniu. Wtedy będzie można porównać, jak ma się sytuacja z zabezpieczeniem wszystkich świadczeń stomatologicznych, do sytuacji obecnej.

Melina niedaleko dwóch szkół. "Kobieta robi skręty i sprzedaje"

- Naszym zdaniem, podpisanych umów będzie trochę mniej - oceniają białostoccy stomatolodzy. - Chociaż w Białymstoku jeśli chodzi o leczenie ogólnostomatologiczne, większość dentystów, którzy do tej pory mieli umowy z NFZ, nadal je będzie mieć.

Jednak według lekarzy, wartość punktowa każdej umowy będzie nieco niższa. NFZ podzielił bowiem posiadaną pulę na większą liczbę podmiotów niż zakładano. Czyli w ramach NFZ dany gabinet będzie mógł wykonać mniej świadczeń, ale za to gabinetów z umową może być więcej. A pacjent będzie miał większy wybór miejsc, w których będzie mógł się leczyć w ramach ubezpieczenia.

Inna sytuacja może być natomiast przy leczeniu protetycznym czy chirurgicznym - tu oferty niektórych działające od lat placówek zostały przez NFZ odrzucone.

Jak zaznacza Tomaszczuk, po rozstrzygnięciu postępowania konkursowego, oferenci mogą składać odwołania. Ale do tej pory żadne odwołanie nie wpłynęło.

Te umowy obowiązują

Obecnie na terenie Białegostoku podlaski NFZ ma podpisane 44 umowy na świadczenia ogólnostomatologiczne, 12 na chirurgię stomatologiczną i periodontologię, 8 na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci, 14 na protetykę i 16 na ortodoncję. W 2017 r. na stomatologię w woj. podlaskim fundusz wyda 65,8 mln zł.

EKUZ może nie wystarczyć na długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna