Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich, nowe fontanny, alejki i drzewa

Wojciech Jakubicz
Dziedziniec wstępny w pełnej krasie będzie można oglądać od początku lipca, ale przed pałac samochodem będzie można wjechać nieco później
Dziedziniec wstępny w pełnej krasie będzie można oglądać od początku lipca, ale przed pałac samochodem będzie można wjechać nieco później B. Maleszewska
Już na początku lipca zakończą się prace na dziedzińcu wstępnym Pałacu Branickich. Do tej pory wybudowano fontanny i alejki, pojawiły się również nowe drzewa.

Został nam jeszcze do wykończenia kawałek bruku na wjeździe i prace porządkowe - powiedział nam Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich. - Wszystko wskazuje na to, że zakończymy prace 1 lipca.

W ciągu kilku miesięcy prac dziedziniec wstępny Pałacu Branickich zmienił się nie do poznania. Wybudowano dwie fontanny, betonowa droga została zastąpiona brukowaną, pojawił się również chodniczek z kostki granitowej. Wokół fontann powstały zieleńce z alejkami żwirowymi. Wybrukowano także przejście prowadzące od ul. Legionowej do ul. Mickiewicza.

Po obu stronach dziedzińca posadzono również nowe drzewa.

- Pojawienie się fontann na dziedzińcu to swego rodzaju wypełnienie testamentu Jana Klemensa Branickiego - powiedziała nam Jolanta Koller-Szumska z Referatu Kultury i Ochrony Zabytków UM w Białymstoku. - Próbował on trzykrotnie założyć fontanny na dziedzińcu wstępnym pałacu, jednakże technologia tamtych czasów była niewystarczająca. Mimo usilnych prób do jego śmierci fontanny nie zadziałały.

Umiejscowienie i wygląd fontann odwzorowano na podstawie rycin i wykopalisk archeologicznych.
Jednocześnie trwają prace za Pałacem Branickich. Tutaj wszystko ma wyglądać dokładnie jak w XVIII wieku. Pojawią się cztery fontanny, kompozycje bukszpanowo-kwiatowe, 16 rzeźb w alei głównej oraz Pawilon pod Orłem.

- Na razie w salonie ogrodowym została przebudowana cała infrastruktura podziemna (m.in. nawodnienie kwater bukszpanowych) - opowiada dyrektor Janusz Ostrowski. - W tej chwili trwa renowacja murów oporowych między salonem ogrodowym a częścią niższą. Prawdopodobnie w lipcu rozpocznie się budowa żwirowych alejek oraz nasadzenia bukszpanów.

W przyszłym roku może się również zacząć remont tzw. dziedzińca honorowego Pałacu Branickich (teren od figur Herkulesów do wejścia do pałacu). Jego właścicielem jest Uniwersytet Medyczny.

- W tej chwili uzgadniamy szczegóły z wojewódzkim konserwatorem zabytków - powiedział nam prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB. - Chcemy zmienić całą infrastrukturę podziemną, a dotychczasową nawierzchnię zastąpić brukiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna