Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa ziemia - w woj. podlaskim zostały mało atrakcyjne działki

Redakcja
W województwie podlaskim w zasobach ANR brakuje dużych, atrakcyjnych działek rolnych
W województwie podlaskim w zasobach ANR brakuje dużych, atrakcyjnych działek rolnych Archiwum
Teraz państwową ziemię rolną można tylko dzierżawić. W woj. podlaskim, jeśli działka ma powierzchnię większą niż 3 ha, wówczas Agencja Nieruchomości Rolnych zorganizuje przetarg ograniczony. Sprzedaż gruntów rolnych jest wstrzymana, najprawdopodobniej do końca kwietnia. Państwową ziemię można dzierżawić. W woj. podlaskim – po ustaleniach z Podlaską Izbą Rolniczą i radą społeczną – zdecydowano, że w przetargach nieograniczonych mogą być dzierżawione działki do 3 hektarów. Natomiast te powyżej są dzierżawione w przetargach ograniczonych tylko do rolników.

– Jednak jeśli rolnicy będą zainteresowani dzierżawą działek mniejszych niż 3 ha i poinformują nas o tym, wówczas zorganizujemy im przetarg ograniczony – mówi Bogusław Kretowicz, kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem suwalskiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych.

 

W woj. podlaskim w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych znajduje się 29 tys. 344 ha gruntów. Z tego 21 tys. 89 ha jest w dzierżawie, a 8 tys. 254 ha to grunty wolne. Choć, jak tłumaczy Bogusław Kretowicz, znaczna część z nich to działki, które nie są atrakcyjne dla rolników. Aż 3 311 ha zajmują działki małe, o powierzchni do 1 ha. Natomiast 2 tys. ha to grunty z tzw. udziałami w działkach oraz wspólnoty gruntowe. Dużo jest też nieruchomości, które na razie nie kwalifikują się do wykorzystania rolniczego (zadrzewione, zakrzewione, poza tym jest to 5,6 klasa gleb – suwalska filia ANR zamierza szukać innych sposobów na wykorzystanie ich – np. zalesienie). Grunty te są położone we wschodniej i południowej części województwa – na terenie powiatów: białostockiego, hajnowskiego, bielskiego, siemiatyckiego – gdzie kiedyś bardzo dużo opuszczonych gospodarstw było przekazywanych na Państwowy Fundusz Ziemi.

– Średnia powierzchnia takiej działki wynosi 30 arów – podkreśla Bogusław Kreto­wicz. – Dlatego też są trudności z ich zagospodarowaniem – dodaje.

 

Kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem suwalskiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych dodaje, że systematycznie będą ogłaszane przetargi na te nieruchomości oraz będą podejmowane próby łączenia tych działek.

W 2015 roku średnia cena państwowych gruntów sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych wyniosła 29,5 tys. zł za 1 ha (w woj. podlaskim - 16,9 tys. zł/ha). Jeszcze droższa była ziemia na wolnym rynku – średnia cena 1 ha w obrocie prywatnym osiągnęła poziom 38,6 tys. zł. Grunty rolne w Polsce systematycznie drożeją od naszego wejścia do Unii Europejskiej.

Barbara Kociakowska

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna