Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papier idzie do lamusa. Szkoły wprowadzają elektroniczne dzienniki

Julia Szypulska
sxc.hu
Wyliczy średnią ocen, pokaże czy dziecko było w szkole. Ułatwi też nauczycielom przygotowywanie raportów i zestawień.

Takie między innymi korzyści daje wprowadzenie elektronicznego dziennika w szkołach. Co więcej, jest on w stanie całkowicie zastąpić tradycyjny, papierowy dziennik. Na takie nowatorskie rozwiązanie zdecydowały się w tym roku cztery szkoły z Białegostoku.

Są to III LO, XI LO, PG nr 6 oraz Zespół Szkół Elektrycznych. Podpisały one umowę z firmą, która udostępni im odpowiedni program. Jest to tzw. "System kontroli frekwencji i postępów w nauce". - Obecny rok szkolny to etap przejściowy - mówi Małgorzata Górniak, dyrektor III LO w Białymstoku. - Będziemy wprowadzać dane do sieci, ale równocześnie prowadzić dokumentację papierową. Nowy system trzeba sprawdzić.

Z elektronicznym dziennikiem wiąże ona jednak duże nadzieje. Ma on bowiem stanowić duże ułatwienie dla nauczycieli. Jak będzie działał? W każdej sali lekcyjnej musi się pojawić komputer z dostępem do internetu. Nauczyciel zamiast otwierać dziennik, wprowadzi informacje do komputera. Znajdą się tam dane osobowe uczniów, oceny, lista obecności, a także rozkład materiału. Nie trzeba będzie wpisywać tematów, bo w danym dniu pojawią się one automatycznie. Skończy się też mozolne wypisywanie ocen uczniów przed wywiadówką. Wystarczy bowiem wydrukować odpowiednie zestawienia.

- Rodzic będzie mógł sprawdzić, czy dziecko jest w szkole - wylicza atuty systemu Anna Niczyporuk, dyrektor "elektryka", gdzie elektroniczny dziennik będzie uruchamiany lada dzień. - Dowie się, czy było na wszystkich zajęciach, czy też np. po piątej lekcji poszło na wagary.

To różni nowy system od e-dzienników, które dotąd funkcjonowały w kilku białostockich szkołach. Nowa wersja ma dużo więcej funkcji. Posiada też szereg zabezpieczeń chroniących przed włamaniem i wyciekiem danych osobowych. Nauczyciel będzie miał dostęp tylko do swego przedmiotu, a uczeń do swego konta. Osoby nieuprawnione nie dostaną się do systemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna