Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papierosy i alkohol - to główne przyczyny zachorowań. Właśnie rozpoczął się VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Paliłem przez 30 lat. Pod koniec to nawet 60 papierosów dziennie - mówi pan Władysław. Jak przyznaje - przez rok chodził z chrypką. Gdy już zgłosił się do lekarza, było już za późno na leczenie oszczędzające. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego  całkowicie usunęli mu krtań. Mimo to nauczył się mówić, bo lekarze od razu wszczepili mu protezę głosową. Żyje. Mówi. I przestrzega: - Idźcie do lekarza, gdy chrypka trwa dłużej niż tydzień. No i koniec z paleniem! To proponuję każdemu.
Paliłem przez 30 lat. Pod koniec to nawet 60 papierosów dziennie - mówi pan Władysław. Jak przyznaje - przez rok chodził z chrypką. Gdy już zgłosił się do lekarza, było już za późno na leczenie oszczędzające. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego całkowicie usunęli mu krtań. Mimo to nauczył się mówić, bo lekarze od razu wszczepili mu protezę głosową. Żyje. Mówi. I przestrzega: - Idźcie do lekarza, gdy chrypka trwa dłużej niż tydzień. No i koniec z paleniem! To proponuję każdemu. Anatol Chomicz
Paliłem przez 30 lat. Pod koniec to nawet 60 papierosów dziennie - mówi pan Władysław. Jak przyznaje - przez rok chodził z chrypką. Gdy już zgłosił się do lekarza, było już za późno na leczenie oszczędzające. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego całkowicie usunęli mu krtań. Mimo to nauczył się mówić, bo lekarze od razu wszczepili mu protezę głosową. Żyje. Mówi. I przestrzega: - Idźcie do lekarza, gdy chrypka trwa dłużej niż tydzień. No i koniec z paleniem! To proponuję każdemu.

Bo właśnie papierosy to główna przyczyna zachorowań na raka głowy i szyi. Oprócz tego - alkohol i... niedostateczna higiena jamy ustnej. Ale nie tylko. Bo w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny”, tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40. roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

owotwory głowy i szyi. Boisz się raka? Zrób badania profilaktyczne. Teraz za darmo w szpitalu wojewódzkim

Jednak, mimo wszystko, lekarze są w stanie pomóc pacjentom. Oczywiście jeśli zgłoszą się odpowiednio wcześnie. - Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60 proc. z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Jeżeli nowotwór z tego obszaru zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 proc. - mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii USK.

Dlatego tak ważne jest, by umówić się na wizytę u lekarza już przy pierwszych objawach. Jakich? - Przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi powinny osoby, które zauważyły u siebie jeden z objawów utrzymujący się przez okres trzech tygodni. To ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka
ból lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa - wymienia prof. Rogowski.

Żeby się zbadać, wystarczy się zgłosić do lekarza rodzinnego albo stomatologa. Ci mogą też wystawić skierowanie do specjalistów: laryngologa, chirurga szczękowego lub chirurga stomatologicznego. Lub po prostu - do szpitala. - Pacjenci z podejrzeniem raka są traktowani priorytetowo. Na pewno nie czekają w kolejce - zapewnia dr Jarosław Łuczaj, specjalista otolaryngologii z USK.

Bezpłatne badania pacjentów będą dodatkowo przeprowadzone w najbliższą środę i piątek w godzinach 12-13.30 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Laryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku (Budynek Interny - obok SOR, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25). Każdy, kto chce z nich skorzystać, powinien najpierw się zarejestrować: tel. 85 744 88 235.

Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi.
Pod względem częstości występowania zajmują szóste miejsce w Polsce. W 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 tys. osób. W tym samym roku w Polsce w wyniku choroby zmarło 6 tys. pacjentów – to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna