Papież nas odmienił

Urszula Krutul
Papież Jan Paweł II gościł w Białymstoku w 1991 roku. Celebrował mszę świętą na lotnisku Krywlany. Tę wizytę utrwalił na zdjęciach znany białostocki fotografik Piotr Sawicki.
Papież Jan Paweł II gościł w Białymstoku w 1991 roku. Celebrował mszę świętą na lotnisku Krywlany. Tę wizytę utrwalił na zdjęciach znany białostocki fotografik Piotr Sawicki. Piotr Sawicki
Udostępnij:
Białystok, Watykan. 30 lat mija dziś, odkąd Polak został papieżem. 16 października 1978 roku był dniem, który zapoczątkował zmiany w Kościele i na świecie.

Historyczne konklawe

Historyczne konklawe

Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października 1978 roku. Jego początek upłynął pod znakiem konfrontacji między frakcją zwolenników arcybiskupa Genui kardynała Giuseppe Siriego i arcybiskupa Florencji kardynała Giovanniego Benellego. Gdy okazało się, że w rezultacie wzajemnego blokowania żaden z dwóch kandydatów nie miał już szans na wybór, zaczęto rozważać możliwość wyboru kogoś spoza Włoch. Rosnącym poparciem zaczął się cieszyć kardynał Karol Wojtyła. Podczas nieformalnych rozmów coraz częściej nazwisko metropolity krakowskiego wymieniał arcybiskup Wiednia Franz Koenig. Oficjalnie przedstawił tę kandydaturę 16 października. Argumentował: "Kardynał Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie - wiele zyskałby na tym Kościół". Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 głosów. Biały dym, zwiastujący wybór papieża, pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską około godziny 18. Po godzinie 19 nowy papież wyszedł na balkon Bazyliki Świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów: "Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto najdostojniejsi kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej". (pap)

Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godz. 16.16. Wybór Polaka na papieża zapoczątkował wielkie zmiany. Jego pierwsza pielgrzymka w Polsce zainspirowała rodaków do stworzenia wielkiego ruchu społecznego, jakim w latach 80. była Solidarność. To po latach przyczyniło się do upadku komunizmu w Europie.

Jan Paweł II urząd papieski piastował przez ponad 26 lat. Pontyfikat papieża Polaka jest uznawany za najdłuższy, po św. Piotrze oraz Piusie IX. Długość Jego pontyfikatu podkreśla także kontrast z papiestwem Jego poprzednika Jana Pawła I, który papieżem był zaledwie 33 dni.

Do Jego niewątpliwych zasług można zaliczyć m.in. to, że beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież.

Białystok też będzie obchodził ten wyjątkowy dzień. Przez cały tydzień odbywały się specjalne imprezy: - W niedzielę odbył się pierwszy Rajd Papieski. Dziś we wszystkich parafiach odprawiane będą specjalne msze święte - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej Białostockiej ks. Andrzej Dębski.

O godz. 19 w Teatrze Dramatycznym odbędzie się koncert "Totus Tuus" poświęcony Janowi Pawłowi II. W programie usłyszymy m.in. "Requiem" Tadeusza Trojanowskiego i prawykonanie "I otrze Pan z oczu wszelką łzę".

W piątek w Filharmonii odbędzie się koncert "Dni Papieskie" poświęcony pamięci Jana Pawła II. W foyer będzie można oglądać wystawę fotografii autorstwa Bogusława Falkowskiego pt. "Śladami papieża".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie