Paraolimpiada Tokio 2020. Dramatyczny mecz Rafała Czupera. Polak wicemistrzem w tenisie stołowym

Rafał Czuper ze srebrnym medalem igrzysk paraolimpijskich
Rafał Czuper ze srebrnym medalem igrzysk paraolimpijskich Polski Komitet Paraolimpijski
W spotkaniu o złoto igrzysk paraolimpijskich Rafał Czuper przegrał ze swoim odwiecznym rywalem Francuzem Fabianem Lamirault 2:3 (6:11, 14:12, 5:11, 11:7, 9:11).

Rafał Czuper został wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020 w tenisie stołowym w klasie 2 powtarzając wynik z ostatnich igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku.

W finale turnieju tenisa stołowego Rafał Czuper przegrał po dramatycznej walce z Francuzem Fabianem Lamirault 2:3 (6:11, 14:12, 5:11, 11:7, 9:11). Rywal to odwieczny przeciwnik Polaka. Z 15 dotychczasowych pojedynków Czupr wygrał tylko jeden mecz, na ostatnim turnieju przed pandemia koronawirusa.

Finał w Tokio lepiej rozpoczął Francuz, który pewnie wygrał pierwszego seta 11:6. Trzeba tu dodać, że Lamirault dysponuje lepszymi warunkami fizycznymi i często skutecznie odpowiadał na najlepsze zagrania Czupera tzn. loby z rotacją wsteczną. W drugim secie gra już się wyrównała. Francuz miał trzy piłki setowe, ale Czuper je obronił i w decydującym momencie zagrał skuteczniej doprowadzając do remisu w setach 1:1.

W kolejnej partii niestety znów lepszy był Lamirault, który wygrał 11:5. Tenisista Startu Białystok doprowadził jednak ponownie do wyrównania wygrywając czwartego seta do 7. O losach paraolimpijskiego złota decydowała piąta partia. W niej, po dramatycznej walce, górą był Francuz, który zwyciężył 11:9 broniąc paraolimpijskiego złota z Rio de Janeiro.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podjął już decyzję o przyznaniu Czuperowi i jego trenerowi Markowi Iwanickiemu nagród od miasta w wysokości 20 i 10 tys. zł.