Park może dać miejsca pracy

Michał Modzelewski [email protected]
O tym, że utworzenie parku przemysłowego może przynieść wiele miejsc pracy świadczy przykład Zambrowa. Swoją siedzibę znalazły tam firmy m.in. z branży meblarskiej.
O tym, że utworzenie parku przemysłowego może przynieść wiele miejsc pracy świadczy przykład Zambrowa. Swoją siedzibę znalazły tam firmy m.in. z branży meblarskiej.
Udostępnij:
Miasto chce stworzyć miejsce dla nowych przedsiębiorstw.

Tam to działa

Tam to działa

Park przemysłowy z powodzeniem od wielu lat prowadzi samorząd Zambrowa. Na potrzeby przedsiębiorców zaadaptowano tam hale po zakładach bawełnianych. Pierwsze sukcesy zachęciły miasto do rozbudowy o kolejne 7,5 tys. mkw. Dostało nawet unijne dotacje. W parku nową pracę znalazło łącznie ponad trzysta osób.

Władze miasta planują utworzyć Łomżyński Park Przemysłowy. Przykład Zambrowa wskazuje, że takie inwestycje mogą się opłacić.

Samorząd chciałby, aby inwestycja powstała w centrum miasta, w budynku warsztatów szkoły drzewnej przy ul. Sikorskiego. Lokalizacja jest o tyle istotna, że znajduje się tam również około 5 ha gruntów, które również będą przeznaczone na inwestycje.

Same warsztaty miałyby zostać przeniesione do budynków przy ul. Przykoszarowej, gdzie dziś funkcjonuje również Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Zakłady będą potrzebowały pracowników
- Utworzenie takiego parku miałoby służyć ożywieniu gospodarczemu i rozwojowi przedsiębiorczości, a tym samym stworzeniu nowych miejsc pracy. - mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy łomżyńskiego magistratu. - W jego ramach miałby powstać Inkubator Przedsiębiorczości, zaś w dalszej perspektywie miasto planuje też wybudowanie obiektów pod działalność produkcyjną i usługową.

Czemu miałby służyć taki inkubator?
Miasto deklaruje, że byłoby to przedsięwzięcie które ma wspierać i promować inicjatywy podejmowane przez młodych ludzi, m.in. absolwentów łomżyńskich szkół wyższych, najzdolniejszych i mających pomysły na przyszłość. Preferowane będą modele działalności wykorzystujące technologie informatyczne, czyli tzw. e-biznes oraz doradztwo związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, które jest silnie rozwinięte w naszym regionie.

Jeden kompleks, ale wiele firm
Nowo zakładane firmy miałyby działać niejako "pod skrzydłami" inkubatora uzyskując dużo lepsze warunki do rozwoju przez kilka lat, niż działając na przysłowiową, własną rękę.

W praktyce wyglądałoby to tak, że byłyby skoncentrowane w jednym kompleksie biurowym ze wspólnym wyposażeniem. Byłyby objęte jednym pakietem usług administracyjnych, wsparciem od strony prawnej i w poszukiwaniu nowych źródeł finansowania.

Przygotowania do inwestycji powinny zakończyć w połowie roku, aby powalczyć o unijne dotacje na inwestycje z zakresu wsparcia przedsiębiorczości. Podobne inwestycje powstały już dzięki nim w Białymstoku i Suwałkach.

- Straciliśmy lata, bo inne były priorytety miasta - ocenia Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej izby Przemysłowo-Handlowej. - jednak zawsze jest czas na przedsiębiorczość i najważniejsze, że miasto zaczęło wreszcie tak myśleć. My popieramy każdą inicjatywę dla rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie