MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parki narodowe nie są należycie chronione? Pożarów sporo, nieprawidłowości również. NIK wytyka błędy

Redakcja Strefy Agro
Parki narodowe pod lupą NIK - niektóre elementy wymagają natychmiastowej poprawy.
Parki narodowe pod lupą NIK - niektóre elementy wymagają natychmiastowej poprawy. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W ciągu trzech i pół roku w dziewięciu polskich parkach narodowych wybuchło blisko 200 pożarów. Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że w 30 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Co to oznacza? Ochrona przeciwpożarowa pozostawia wiele do życzenia.

Spis treści

W Polsce wyodrębnione są 23 parki narodowe, z czego ponad 60 proc. stanowią grunty leśne. Kontrole przeprowadzono w jednostkach (m.in. resort rolnictwa, komendy PSP) i 10 parkach.

Brak pełnego zabezpieczenia przed pożarami

Większość nieprawidłowości dotyczyła ustalenia kategorii zagrożenia pożarowego lasów niezgodnie z obowiązującymi przepisami, a także nieprowadzenia obserwacji naziemnej lasów z II kategorii zagrożenia pożarowego. NIK negatywnie oceniła nadzór w zakresie ochrony przeciwpożarowej ekosystemów.

W ogólnej ocenie nie zapewniono prawidłowej ochrony przeciwpożarowej. W 3 z 10 skontrolowanych parków błędy w ustalaniu kategorii zagrożenia były istotne. Izba negatywnie podsumowała nadzór ministra właściwego do spraw środowiska nad działalnością parków w tym zakresie.

Minister nie podejmował działań legislacyjnych w celu określenia zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lądowych ekosystemów nieleśnych (m.in. torfowisk, pastwisk i łąk), w tym sposobu ustalania ich kategorii zagrożenia pożarowego. W konsekwencji, mimo że w skontrolowanych parkach narodowych opracowano i aktualizowano zasady postępowania na wypadek powstania pożaru – które uzgadniano z właściwymi organami PSP – ustalano w nich tylko kategorię zagrożenia pożarowego ekosystemów leśnych, poinformowała NIK.

Brak kategoryzacji zagrożenia pożarowego dla lądowych ekosystemów uniemożliwił rzetelne opracowanie zasad dla całych parków, także z terenami nieleśnymi. Spośród wszystkich obiektów, minister nie wyegzekwował przekazania do zatwierdzenia rocznych zadań przez 9 parków w konkretnych latach. Wykazano także brak monitorowania realizacji, m.in. w zakresie wspomnianej już ochrony przeciwpożarowej.

Co należy poprawić?

W pięciu parkach narodowych nie oznakowano dojazdów pożarowych i punktów czerpania wody, zostało to poprawione w trakcie kontroli. Z kolei w dwóch obiektach kategoria zagrożenia pożarowego lasów była źle ustalona. W Wigierskim Parku Narodowym nie prowadzono obserwacji lasów z II kategorii zagrożenia ze stałych punktów obserwacji naziemnej – wbrew wymogom.

Kontrole wykazały też plusy. Wiele wymogów zostało spełnionych, także środki finansowe zostały przez parki wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Nieprawidłowości objęły jednak niektóre postępowania o udzielenia zamówień publicznych.

NIK wystosowała wnioski do resortu klimatu o podjęcie działań w celu poprawy wskazanych nieścisłości. Chodzi o:

  • ustalenie metodyki określania kategorii zagrożenia pożarowego lądowych ekosystemów nieleśnych oraz zasad ich ochrony,
  • ustalenie zasad określania kategorii zagrożenia pożarowego dla całego obszaru danego parku, łącznie z ekosystemami leśnymi i nieleśnymi,
  • ustalenie terminów przekazywania rocznych zadań rzeczowych w celu ich zatwierdzenia,
  • zobowiązanie dyrektorów parków do sporządzania i przekazywania ministrowi sprawozdań z realizacji rocznych zadań rzeczowych w określonym terminie,
  • sporządzenie zbiorczych sprawozdań z działalności parków, z zawarciem rocznych zadań rzeczowych.

Źródło: NIK

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna