GAZETA
  WSPÓŁCZESNA

  Wielkie wesele syna gwiazdy disco polo!

  Rozwiń
  Pasztet białostocki w aukcji na Allegro. Zwiedził kawał...

  Pasztet białostocki w aukcji na Allegro. Zwiedził kawał świata (zdjęcia)

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pasztet białostocki w aukcji na Allegro. Zwiedził kawał świata (zdjęcia)
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Archiwum prywatne

  Małżeństwo podróżników zabrało w swoją wędrówkę do Patagonii pasztet białostocki. Codziennie odkładali zjedzenie go na później, aż w końcu przywieźli z powrotem do domu. Postanowili sprzedać go na Allegro.
  Okrągły, nie ma w nim MOM (mięso oddzielane mechanicznie), a jego ważność kończy się 27 października br. To pasztet białostocki, który stał się w ostatnich dniach bardzo znany w Polsce. Za sprawą swoich właścicieli, Pauli i Macieja Sawickich z Białegostoku, z którymi dotarł aż do Patagonii. Teraz można go kupić... na Allegro. I to już za ponad 100 zł, kiedy w sklepie kosztuje około 3-4 zł. Ale ten jest szczególny.


  - Jakiś czas temu spotkaliśmy się z Marcinem Obałkiem i postanowiliśmy wspólnie zorganizować festiwal podróżniczy w Białymstoku - opowiada Maciek. - Zaczęliśmy myśleć, kto mógłby nas wesprzeć. Często zabieraliśmy ze sobą w podróże pasztet. Dokładnie ten, białostocki. I wtedy pomyśleliśmy, że fajnie by było gdyby pasztet nas wsparł.

  Zobacz też: Podróżnik Krzysiek Suchowierski doceniony za rowerową wyprawę po Syberii

  Napisali do producenta, wymienili maile. Jednak zabrakło czasu na ustalenia, bo Paula i Maciek zaplanowali już wyjazd do Patagonii. Rozmowy mieli kontynuować po powrocie, wyszło jednak nieco inaczej.

  - Zabraliśmy ze sobą dwie puszki pasztetu - wspomina Maciek. - Jedną zjedliśmy, a na drugą zabrakło czasu i wróciła z nami do Polski. Po powrocie zaczęliśmy myśleć, co z nim zrobić. Nie chcieliśmy nim tak po prostu posmarować chleba, bo stał się pewnym symbolem. I wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby wystawić go na aukcję. To była totalnie spontaniczna akcja.

  Jak pomyśleli, tak zrobili. Aukcja spotkała się z zainteresowaniem. Wyświetlono ją już ponad 1500 razy. Kończy się 20 lutego o godz. 23.15. Wtedy pasztet zdobędzie nowego właściciela, a pieniądze, które „zarobi” zostaną przeznaczone na wsparcie organizacji Festiwalu Kultur i Podróży To Tu To Tam w Białymstoku. Odbędzie się on od 18 do 20 marca w Zmianie Klimatu. Może pasztet też się na nim pojawi razem z nowym właścicielem (którego imieniem zostanie nazwany).

  Sławni ludzie z województwa podlaskiego. Małaszyński, Skorupko, Bagiński i wielu innych (zdjęcia)

  - Za każdym razem, kiedy zabieramy ze sobą w podróż pasztet, zastanawiamy się, czy przejdzie kontrolę - wspomina Paula.

  Ten wystawiony na aukcję przeszedł wszystkie, ale nie zawsze tak było.

  - Do tej pory tylko raz mu się nie udało - opowiada Paula. - Na lotnisku w Beauvais pod Paryżem, kiedy pani nie chciała nas puścić.

  - Wtedy skonfiskowali nam pasztet, mówiąc, że to jest płyn - dodaje Maciek. - Zaprzeczyliśmy. Ale ten jedyny raz nie udało się go przepuścić przez bramki kontrolne. Mieliśmy też w sumie małą akcję w Meksyku, w Cancun. Kontroler go wyjął i zaczął pytać, co to jest.

  Na szczęście wtedy uratowała go... etykieta.

  - Jest na niej kogut - mówi Paula. -Kontroler wskazał palcem na koguta i zapytał czy to drób. Kiedy powiedziałam, że tak, puścił nas dalej.

  Małżeństwo dodaje, że odkąd pamiętają, zabierają ze sobą właśnie pasztet białostocki - ze względu na lokalny patriotyzm i z uwagi na jego smak. Jak zapewnia ze śmiechem Maciek, aukcyjny pasztet globtroter jest w ich domu specjalnie traktowany. Nawet... śpi z nimi w łóżku! I ciężko będzie się z nim rozstać.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)