Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październikowy atak zimy. Czy będzie jak w ubiegłym roku?

(bisu)
Tak było w lutym 2010 w Ełku
Tak było w lutym 2010 w Ełku Archiwum
Czytaj szczegóły.

Zarówno polscy, jak też amerykańscy i brytyjscy meteorolodzy zapowiadają, że zbliżająca się zima będzie bardzo surowa. Zawita też do nas bardzo wcześnie. Pierwszy jej atak zapowiadany jest już w październiku.

Tak było zresztą w ubiegłym roku. Zima zaatakowała już 14 października. Spadł wtedy pierwszy śnieg, drzewa łamały się pod jego ciężarem, kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych było bez prądu.

Czytaj też:Wielki atak zimy! Już 90 tysięcy gospodarstw bez prądu!

Później, na początku grudnia 2009 r. zima zaskoczyła drogowców i przyczyniła się do paraliżu komunikacyjnego Białegostoku. Przed świętami przyszła odwilż, ale nie trwała zbyt długo. Już w styczniu zima przypomniała o sobie i nie odpuściła szybko.

Czytaj też:Atak zimy na Podlasiu. Złe warunki na drogach, jest mróz, będzie pogorszenie pogody

Tymczasem w tym roku w listopadzie zima ma już zagościć na dobre. W grudniu ma być nieco mniej surowa. Wtedy temperatury będą oscylować blisko zera stopni Celsjusza. Jednak już styczeń i luty będą przypominały siarczystą zimę, jaką mieliśmy rok temu.

Zanim jednak przyjdzie zima, czeka nas niezbyt przyjemna jesień. Tylko w ten weekend będzie słonecznie, choć jednak niezbyt ciepło, bo temperatura w regionie sięgnie ok. 10 stopni Celsjusza. Potem znów czekają nas deszczowe i szare dni. Pod koniec miesiąca możliwe są też opady marznącego deszczu.

Jedną z możliwych przyczyn mroźnych zim (zapowiadanej najbliższej i tej, która nawiedziła nas rok temu) jest słabnący Golfsztrom, czyli Prąd Zatokowy, który jest swoistym pasem transmisyjnym ciepłej wody znad Zatoki Meksykańskiej i Florydy w kierunku Europy. Ogrzewa on znaczną część naszego kontynentu. Od kilku lat siła prądu słabnie. Globalne ocieplenie osłabiło cyrkulację w oceanach. To zaś utrudniło opadanie zimnej wody.

Czytaj też:Czeka nas zima tysiąclecia

Swoje miała też zrobić katastrofa w Zatoce Meksykańskiej. Jeśli prąd ustanie, temperatura w Europie spadnie o kilka stopni.

Czytaj też:Zima stulecia: Jak mróz wygrał z PRL-em

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna