Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pedagog specjalny w szkołach i przedszkolach od września 2022. Kto może nim zostać? Czy pedagodzy specjalni chcą pracować w szkole?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Pedagog specjalny już od września w każdej szkole. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać?
Pedagog specjalny już od września w każdej szkole. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ belchonock/ zrzut ekranu z Facebooka MEiN
Od 1 września 2022 roku rozpoczął się pierwszy etap zatrudniania w szkołach i przedszkolach pedagogów specjalnych. W rozporządzeniu dookreślono kwalifikacje, które musi posiadać ta grupa nauczycieli. Ponadto od nauczycieli, pracujących w szkołach, przedszkolach i oddziałach specjalnych nie będą wymagane kwalifikacje w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej. Wyjaśniamy, co się zmieniło w tym zakresie. Sprawdziliśmy także, czy pojawiały się problemy ze znalezieniem nauczycieli specjalistów. Zapytaliśmy o to kuratoria.

Spis treści

Pedagog specjalny. Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne, fundusze przeznaczane na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a także zatrudnianie nauczycieli: pedagogów, psychologów czy pedagogów specjalnych – to pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki na wsparcie uczniów. Od 1 września 2022 roku w szkołach i przedszkolach pojawiło się stanowisko pedagoga specjalnego. Jak podaje resort edukacji, może ono być objęte przez osobę, która skończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023?

Zmiany w szkole 2022/2023: nowy przedmiot, nauka strzelania ...

Nauczyciele, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, będą mieli czas, by je uzupełnić. Do 31 sierpnia 2026 roku na tym stanowisku mogą być zatrudnione osoby, które:

  • posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych,
  • posiadają kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań, zwłaszcza ze strony nauczycieli. Czy po skończeniu surdopedagogiki można pracować na stanowisku pedagoga specjalnego? Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc pełnić tę funkcję? Sprawdźcie w galerii poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania, udzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązek zatrudnienia nauczyciela specjalisty w szkołach i przedszkolach. Czy znaleźli się chętni?

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami placówki mają obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego.

Przed wprowadzeniem zmian pojawiały się głosy, że edukacja, która i tak boryka się z brakami kadrowymi może mieć problem ze znalezieniem specjalistów, bo ci chętniej wybierają lepiej płatne prace – na przykład te w prywatnych gabinetach. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w szkołach rzeczywiście brakuje pedagogów specjalnych w związku z tym poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie poszczególne kuratoria.

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie: – Według danych, które zamieszczają dyrektorzy szkół w banku ofert pracy na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych w przeliczeniu na etaty wynosi w województwie podkarpackim nieco ponad 4 – przekazała Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz.

Kuratorium Oświaty w Łodzi: – Z naszych informacji (aneksy do arkuszy organizacyjnych) wynika, że w zdecydowanej większości szkół i przedszkoli z województwa łódzkiego zostali już zatrudnieni pedagodzy specjalni – poinformowała nas Anna Skopińska.

Kuratorium Oświaty w Szczecinie: – W roku szkolnym 2022/2023, na 277 etatach, zatrudnionych jest 714 nauczycieli na stanowiskach pedagoga specjalnego. Nie mamy sygnałów świadczących o problemach szkół w tym obszarze. W przypadku wolnych etatów w szkołach, dyrektorzy mogą występować do kuratora oświaty o zgodę na zatrudnienie nauczycieli bez pełnych wymaganych kwalifikacji. Takie zgody wiążą się ze zobowiązaniem nauczyciela do ich uzupełnienia i wydawane są na bieżąco. W tym roku szkolnym, jeśli chodzi o pedagoga specjalnego, wpłynęło 19 wniosków i wydano 19 zgód – zaznacza Anna Nieradka.

Kuratorium Oświaty w Gdańsku: – Informuję, że po pierwszym września br. do dnia dzisiejszego, do kuratorium nie wpłynęły sygnały o tym, że w którejś szkole nie zatrudniono pedagogów specjalnych z dniem 1 września – przekazała Beata Wolak.

Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim: – W województwie lubuskim zatrudnionych jest 477 pedagogów specjalnych ( z powtórzeniami), którzy zajmują 177 etatów. Oferty zatrudnienia na stanowisku pedagoga specjalnego udostępnianie są na bieżąco na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim w zakładce pn. Praca dla nauczycieli – poinformowała Jolanta Lipińska.

Kuratorium Oświaty w Lublinie: – Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w województwie lubelskim dyrektorzy zatrudniają 1436 pedagogów specjalnych, z czego 230 w przedszkolach. Na dzień 20 października br. dyrektorzy 9 placówek ciągle poszukują nauczycieli tej specjalności, w tym 1 osoby - na zastępstwo; pozostałe przypadki to zgłoszone wakaty – przekazała Jolanta Misiak.

Kuratorium w Bydgoszczy: – Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy dysponuje danymi o nauczycielach wprowadzonymi do Systemu Informacji Oświatowej (SIO)przez dyrektorów szkół, na dzień 20 października 2022 r. liczba nauczycieli pełniących obowiązki pedagoga specjalnego wynosi 1 891, natomiast liczba etatów wynosi 391,93 – zaznaczył Marek Gralik.

Kuratorium Oświaty w Kielcach: – Na dzień dzisiejszy dyrektorzy szkół i przedszkoli nie zgłaszają problemów
z zatrudnianiem pedagogów specjalnych – zaznaczył Kazimierz Mądzik.

Nauczyciele w szkole specjalnej bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej i terapeutycznej

Niektórzy nauczyciele zajmujący się pedagogiką specjalną już teraz martwią się, że w przeciągu najbliższych lat będą musieli podnosić swoje kwalifikacje. Część z nich nie ukończyła studiów na kierunku pedagogika specjalna, ale np. podyplomowe studia edukacja i terapia dzieci z autyzmem lub oligofrenopedagogika. Ministerstwo jednak rozwiało wątpliwości dotyczące tego, jakie kierunki trzeba mieć skończone.

Z kolei – jak informuje resort edukacji – w przypadku szkół specjalnych nauczyciele nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej.

– Stanowi to odpowiedź na wpływające do Ministerstwa Edukacji i Nauki postulaty od pracowników kuratoriów oświaty, dyrektorów i organów prowadzących te przedszkola, szkoły oraz osób kierujących podmiotami leczniczymi, wskazujące na trudności w pozyskaniu nauczycieli posiadających przygotowanie w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej – brzmi treść uzasadnienia projektu.

Rozporządzenie oraz uzasadnienie projektu znajduje się na stronie MEiN. Inne przydatne informacje na temat wprowadzenia do szkół nowego stanowiska zaczerpnięte z rządowych źródeł znajdują się w poniższych linkach:
Przepisy określające zatrudnianie nauczycieli specjalistów w szkołach>>
Pedagog specjalny - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania>>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna