MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Pejzaż miejski z Wielką Synagogą". Wyjątkowy koncert upamiętniający 85. rocznicę spalenia łomżyńskiej synagogi

Jakub Wróblewski
Łomżyńska Hala Kultury wypełniła się po brzegi. Widzowie oklaskami nagradzali kolejne występy artystów.
Łomżyńska Hala Kultury wypełniła się po brzegi. Widzowie oklaskami nagradzali kolejne występy artystów. Jakub Wróblewski
W piątek 6 września w łomżyńskiej Hali Kultury odbył się koncert "Pejzaż miejski z Wielką Synagogą". Wydarzenie upamiętniło 85. rocznicę spalenia łomżyńskiej synagogi oraz żydowską społeczność miasta.

Łomżyńska Hala Kultura wypełniła się po brzegi.

„Pejzaż miejski z Wielką Synagogą” to muzyczna podróż do miejsca gdzie krzyżowały się różne kultury, tradycje i wyznania. Podróż, pełna tęsknoty, opowiedziana słowem i muzyką, dostarczy słuchaczom cały wachlarz emocji: od smutku do radości, od ciemności do nadziei - zapowiadał koncert dr Jacek Szymański, wybitny gdański śpiewak urodzony w Łomży.

Pomysłodawcą, reżyserem, i głównym wykonawcą koncertu był Dariusz Stanisław Wójcik - wybitny gdański artysta śpiewak – bas, który w 2020 roku, za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich, przez środowiska żydowskie w Polsce, zgłoszony został do Nagrody Muzeum POLIN. W roku 2020 – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczał Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze – GLORIA ARTIS”. Artysta jest również laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie „twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury”. W 2023 roku dołączył do grona kawalerów Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego. Z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Medal „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.

Wystąpili artyści, którzy specjalizują się w muzyce żydowskiej. Aranżerem utworów, które zostały zaprezentowane podczas koncertu był urodzony w Łomży Szaweł Lipski. Połączone zostały klimaty żydowskie z współczesną tendencją jazzowego podejścia do tej muzyki. Podczas koncertów widzowie mogli podziwiać archiwalne zdjęcia Łomży. Dopełnieniem całego programu, który zaprezentowano były fragmenty „Księgi Pamięci Gminy żydowskiej w Łomży”, które opracowało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Po tej historii, jako narrator, oprowadzał widzów dr Jacek Szymański, wybitny gdański śpiewak urodzony w Łomży. Dzięki tym fragmentom mogliśmy przenieść się 85 lat wstecz, do 1939 roku. W koncercie wystąpił również gościnnie chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stop. w Łomży przygotowany przez Piotra Dąbrowskiego. Multimedia, które podkreślą dramaturgię koncertu, przygotował Przemek Kamiński, dziennikarz Radia Nadzieja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna