Pekin 2008 > Piąte złoto i piąty rekord świata Phelpsa! "Oti" w finale.

Redakcja

Paweł Korzeniowski zajął szóste miejsce na 200 m st. motylkowym, a Katarzyna Baranowska była ósma na 200 m st. zmiennym w finałach olimpijskich zawodów w pływaniu. Otylia Jędrzejczak z czwartym czasem awansowała do finału wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym.
Fenomenalny amerykański pływak Michael Phelps zdobył dwa kolejne złote medale i ustanowił dwa rekordy świata. Na 200 m st. motylkowym uzyskał 1.52,03. Srebrny medal wywalczył Węgier Laszlo Cseh. Na najniższym stopniu podium stanął Japończyk Takeshi Matsuda.
Drugi rekord świata Phelps pobił wraz z kolegami w sztafecie 4x200 m st. dowolnym. Amerykanie przepłynęli dystans w czasie 6.58,56 wyprzedzając Rosjan i Australijczyków.
Świetnie wystartował Jacek Proć w rywalizacji łuczników. W 1/32 finału pokonał Chińczyka Wenguana Li 116:111, zaś w 1/16 Australijczyka Sky Kima 111:110. Polak w pojedynku z Chińczykiem uzyskał 116 punktów, co jest nowym rekordem olimpijskim.
Z rywalizacji florecistów odpadł już Sławomir Mocek, który uległ brązowemu medaliście MŚ Chińczykowi Shengowi Lei 8:15 w walce o ćwierćfinał. Sławomira Szpek i Mirosława Sagun-Lewandowska nie awansowały do olimpijskiego finału strzelania z pistoletu sportowego. Swoją walkę przegrał w turnieju zapaśniczym Julian Kwit. W 1/8 finału w stylu klasycznym w kategorii 74 kg przegrał z Alehem Michałowiczem w rundach 1:2. (mark)