MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pensja nauczycieli będzie powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem? Nowacka zabrała głos

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Drgnęły prace nad dostosowaniem pensji nauczycielskich do przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jest to projekt obywatelski przygotowany przez ZNP. Umożliwiłby on odpolitycznienie płac nauczycieli i utrzymanie ich na poziomie średniej krajowej. Koszt jego realizacji wynosiłby około 30 miliardów złotych. Na jakim etapie są prace nad tym rozwiązaniem?

Spis treści

Po pół roku od pierwszego czytania projektu Barbara Nowacka deklaruje, że prace nad tym projektem trwają.

Jaki jest cel powiązania pensji nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem krajowym?

Głównym założeniem projektu jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Ma to zapewnić nauczycielom godziwe wynagrodzenie, które będzie rosło proporcjonalnie do wzrostu płac w całej gospodarce. Nie tylko poprawiłoby to sytuację materialną nauczycieli, ale także zwiększyło atrakcyjności zawodu nauczyciela. To z kolei miałoby przyciągnąć nowych kandydatów do pracy w szkolnictwie.

portret Barbary Nowackiej
Szefowa MEN zabrała głos w sprawie pensji nauczycieli PAP/Krzysztof Świderski

Poparcie społeczne i prace legislacyjne
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela odbyło się pod koniec stycznia 2024 roku w Sejmie. Po tym wydarzeniu projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ale wydaje się, że od tamtego momentu projekt leżał i nikt się nim nie zajmował.

Niestety, nic się nie wydarzyło od tamtej pory. Jest to, moim zdaniem, brak wyobraźni rządzących – mówił w rozmowie ze Strefą Edukacji prezes ZNP, Sławomir Broniarz i dodaje – Nic by się nie stało, gdyby parlament, i do tego zmierzamy, przyjął naszą inicjatywę, choćby od 1 stycznia 2025 roku. Minister finansów mówi, że to będzie kosztowało około 30 miliardów złotych. Ale nam zależy na mechanizmie. Układ procentowy możemy wynegocjować w każdym kolejnym roku, zbliżając się do tego optimum stopniowo.

Całość rozmowy przeczytasz tutaj: W sprawie pensji nauczycieli i zmian w edukacji rządzącym brak jest wyobraźni

Chociaż temat ten zyskał duże poparcie wśród środowisk nauczycielskich, realizacja tych postulatów stoi pod znakiem zapytania. Związki zawodowe zwracają uwagę, że mimo obiecanych podwyżek, wynagrodzenia nauczycieli nadal pozostają niskie w porównaniu z innymi sektorami i nie osiągnęły poziomu sprzed dekady. Obecnie przeciętne wynagrodzenie brutto przekracza 8 tysięcy. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z długim stażem i doświadczeniem jest niższe o około dwa tysiące złotych.

Za wprowadzeniem takich zmian opowiadają się nie tylko wszystkie związki zawodowe nauczycieli, ale również wiele organizacji społecznych oraz część polityków. Taki system byłby bardziej przejrzysty i obiektywny od obecnego sposobu określania wynagrodzeń, który jest uznaniowy.

Barbara Nowacka o projekcie

ZNP oraz inne związki zawodowe naciskają na rząd, aby wprowadzić ten mechanizm. Chociaż pomysł wydawał się zamrożony, Minister Barbara Nowacka powiedziała na antenie TVN, że prace nad tym projektem trwają, dając tym samym nadzieję na realizację postulatów nauczycieli.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna