Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perestret pochodzi od uroków, a Woźniewski to dawny urzędnik

tekst Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Archiwum
Kilkuset Czytelników „GW” zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości. Na razie więc wstrzymujemy przyjmowanie kolejnych zgłoszeń, by językoznawca mógł zająć się tymi, które otrzymał.

Nasz Czytelnik Mariusz Woźniewski pisze: „Proszę o pomoc w określeniu etymologii mojego nazwiska . Przeczytałem sporo tekstów i książek z entymologią i nie mogę znaleźć nic na temat mojego nazwiska, mimo starań. Wystąpiłem z prośbą na wielu forach internetowych i nic to nie pomogło, tak wiec proszę o pomoc Was.:

Woźniewski

- Nazwisko Woźniewski utworzone zostało od nazwy osobowej Woźny, potwierdzonej w źródłach historycznych w 1394 r., a ta pochodzi od wyrazu pospolitego woźny - w dawnej Polsce niższy urzędnik sądowy lub od woźniak jako koń pociągowy - rozpoczyna prof. Michał Kondratiuk. - W nazwisku Woźniewski sufiksem formującym jest -ewski, wskazujący na pochodzenie od osoby o nazwisku Woźny. W całej Polsce mamy 275 nosicieli nazwiska Woźniewski i 299 nosicieli nazwiska Woźniewska.

Perestret

Nasz Czytelnik Jan Perestret pisze: „(...) Moje nazwisko jest tak oryginalne i trudne, że momentami mam z nim kłopot. Jeżeli to jest możliwe, to proszę o informację, skąd takie nazwisko pochodzi i co oznacza.(...)“

- To nazwisko w Polsce bardzo rzadkie - potwierdza prof. Michał Kondratiuk. - Według danych elektronicznej wersji „Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych“, pod redakcją K. Rymuta, przedstawiającego stan bazy danych z około 2000 roku, w całej Polsce nazwisko Perestret miało zaledwie 33 nosicieli. Większość z nich to mieszkańcy dawnego woj. białostockiego (30 osób), dwie osoby są mieszkańcami byłego woj. olstyńskiego, a jedna osoba mieszkała w dawnym woj. suwalskim. Etymologię tego nazwiska trzeba łączyć z wyrazami wschodniosłowiańskimi: prystrit, pristret, jako rezultat zlania się przyimka *pry + rzeczownika strit „zustricz“ -spotkanie. Ma dwa znaczenia w języku rosyjskim: „wstrecza “ jako spotkanie i „bolezń ot wstreczi“, „sgłaz“ - potocznie „urok“. Rosyjskie „bojatsia sgłaza“ to bać się uroku. Etymologiczny słownik języka ukraińskiego, t. IV, Kijów 2004, podaje przykłady wierzeń ludowych o chorobie powstałej od ludzkiego uroku i sposobach jej leczenia różnymi środkami. Oto kilka przykładów: perestrit, prystrit - choroba wid zustriczi, zuroczennia, perelak, czyli po polsku choroba powstała w wyniku spotkania z kimś złym, kto spowodował urok, zaczarował, przestraszył. Prystrit, pristret - choroba wykłykana czyjimś złym pohladom (pol. choroba wywołana czyimś złym wzrokiem), „perestrit “- choroba wid zustriczi z nedobroju ludynoju; zustricz; neszczasliwyj wypadok”(po polsku można powiedzieć: choroba powstała od spotkania z niedobrym człowiekiem; spotkanie; nieszczęśliwy wypadek). W leczeniu chorób od uroku są używane różne rośliny, np. prystrit (bot.) łac. Lysimachia nummularia L. - werbozilla łuczne, ros. ługowoj czaj, pol. bażanowiec; (bot.) łac.Carlina vulgaris L.; prystritnyk (bot.) łac. Carlina acaulis L. - ros. kolucznik, pol. dziewięćsił przyziemny i pospolity; perestritnyk (bot.), ros. lebieda raskidistaja, pol. lebioda / łoboda rozłożysta. Nazwy te są podyktowane szerokim wykorzystaniem tych roślin w medycynie ludowej, szczególnie przy leczeniu prystritu, czyli uroku. W języku białoruskim jest też roślina o nazwie „urocznik”, wykorzystywana w leczeniu dzieci i ludzi dorosłych od uroku, przelęknięcia się.

Janaczek

Bartek Janaczek zaś pisze do nas w mailu: „Przeczytałem informację, że mogę dowiedzieć się o pochodzeniu swojego nazwiska oraz nazwy miejscowości. W związku z tym mam prośbę. Co oznacza moje nazwisko Janaczek? (...)“

- Podstawą derywacyjną tego nazwiska jest imię Jan - tłumaczy językoznawca. - Imię Jan pochodzi od hebrajskiego Jehohanan i ma znaczenie „Jahwe jest łaskawy“. W językach słowiańskich jest adaptowane w formie Iwan i Jan. Forma Iwan we wczesnym średniowieczu znana była w całej Polsce, później na Kresach Wschodnich. Postać Jan notowana od początku XIII wieku. Forma Janaczek poświadczona źrodłowo w 1631 r., została utworzona od postaci Janak, Janek za pomocą przyrostka -ek w funkcji deminutywnej (żdrobniałej).

Kosmaty Borek

Zgłosili się do nas mieszkańcy wsi Kosmaty Borek w gm. Czarna Białostocka z prośbą o „rozszyfrowanie“ nazwy ich miejscowości.

- Nazwa pochodzi od przymiotnika kosmaty w znaczeniu „porośnięty krzewami, zrośnięty“, a człon Borek - od apelatywu borek jako „młody lasek iglasty“ - tłumaczy prof. Michał Kondratiuk. - Jest to więc nazwa topograficzna, wyrażająca właściwości topo- lub geograficzne osady.

Możne

Władysława Suchocka prosi językoznawcę - za naszym pośrednictwem - o wyjaśnienie etymologii dwóch nazw miejscowości: Olecka i wsi Możne w gm. Olecko (1,5 km na wschód od Olecka).

- Najstarsze poświadczenie miejscowości Możne w źródłach to rok 1564 - brzmiało: Mosznen - rozpoczyna prof. michał Kondratiuk. - W 1601 r. - Moschna; w 1717 r. - Maaschen; w 1785 r. - Mosznen; w latach 1796-1802 - Mosznien; w 1839 r. - Moszin; około 1850 r. - Mossnen; 1879 r. - Mosznen - Możne; w 1938 r. Możne - Moschnen; w 1941 r. - Mooschnen; w 1948 r. Moschnen - Możne; w 1951 r. - Możnie; w 1981 r. Możne. Nazwa wsi pochodzi od odbiorcy nadania z 1564 roku - Michała Możny lub Można (Michael Mossna). Jest to nazwa dzierżawcza, mająca formę przymiotnika liczby pojedynczej rodzaju nijakiego.

Olecko

- Natomiast jeżeli chodzi o Olecko, to miasto powstało około 1560 roku - dodaje prof. Kondratiuk. - Założone zostało przez Albrechta Hohenzollerna, margrabiego brandenburskiego, ostatniego wielkiego mistrza zakou krzyżackiego i pierwszego księcia w Prusach. Od godnosci założyciela nowe miasto nazwane zostało Margrabowo. Obok tej nazwy, używanej jeszcze w XIX w., okoliczna ludność polska używała nazwy Olecko. Nazwa ta została wprowdzona od jeziora Olecko, nad którym miasto leży. Również zamek nosił nazwę taką samą jak jezioro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna