Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perłowy uśmiech

Agnieszka Zalewska
Aby były zdrowe, trzeba o nie dbać. Wtedy mogą być piękne, białe, a twój uśmiech olśniewający.
Aby były zdrowe, trzeba o nie dbać. Wtedy mogą być piękne, białe, a twój uśmiech olśniewający.
Nie każdy może pochwalić się białymi zębami. Okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest takie trudne.

OPINIA

OPINIA

Piotr Szpak
lekarz stomatolog

Niestety stosowanie materiałów wybielających dostępnych poza gabinetem, takich jak plastrów, nakładek lub past wybielających nie przynosi najczęściej zamierzonych efektów. Przyczynić się natomiast może to do pojawienia nadwrażliwości zębów, nie dając oczekiwanego efektu wybielającego.
Zabieg wybielania to zabieg medyczny - poprawiający estetykę uzębienia i przywracający biały zdrowy uśmiech, dlatego zalecam wykonywanie go przez lekarza stomatologa.

Kawa, herbata, tytoń sprawia, że trudno się pozbyć okropnego żółtego osadu. Wszystko to może sprawiać, że czujesz się mniej atrakcyjny i przestajesz wierzyć w siebie. Każde zęby można rozjaśnić, ale nie każde od razu uzyskują śnieżną biel. Najłatwiej rozjaśnić żółte zęby.

- Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru zębów przy użyciu specjalistycznych stomatologicznych środków z użyciem lamp wybielających - mówi Piotr Szpak, lekarz stomatolog z kliniki Dent-Plast.

Istnieją dwa sposoby wybielania, zalecane przez dentystów.
- Pierwszy z nich to wybielanie zębów na fotelu stomatologicznym, podczas jednej lub kilku wizyt - mówi stomatolog. - Na zęby nakładany jest preparat wybielający, po czym poddawane są one działaniu światła specjalnej lampy.
Drugi sposób to zastosowanie indywidualnych nakładek, które pacjent umieszcza na zębach w domu, np. na noc. Do nakładek aplikowany jest żel wybielający, który pacjent otrzymuje od lekarza.

- Tylko te dwa sposoby są skuteczne i bezpieczne dla zębów i pacjenta - ostrzega lekarz. - Środki stosowane przez dentystów są profesjonalnymi bezpiecznymi materiałami o odpowiednich stężeniach i optymalnym działaniu.
Wybielanie kosztuje od 600 do 1200 zł, w zależności od sposobu oraz ilości wizyt.

Wymarzony kolor biały

Najczęściej zabieg wybielania przynosi efekty u wszystkich pacjentów, jednak najlepiej mogą się wybielić u pacjentów z naturalnie ciemnymi zębami, przebarwieniami- od kawy, herbaty i papierosów lub ze zmianami genetycznymi w strukturze zębów. Wybielić można również zęby leczone kanałowo, czyli martwe, które zawsze ciemnieją po jakimś czasie.

- Niestety nie jest możliwe wybielenie np. mostów i koron, jak również wypełnień stałych już istniejących - mówi Piotr Szpak. - Dlatego też po wybielaniu i uzyskaniu jaśniejszego koloru zębów należy zaplanować zmianę uzupełnień protetycznych na nowe, o jaśniejszym kolorze oraz wymianę wypełnień.

Na początku ciężko określić efekt wybielania - ostrzega dentysta - Czasami jest on bardzo widoczny, niekiedy jednak pomimo wybielania zęby są oporne na rozjaśnianie Gdy zęby nie osiągną oczekiwanego koloru, istnieje możliwość założenia na nie licówek lub koron porcelanowych, które zmienią na stałe kolor zębów na taki, jaki będzie odpowiadać oczekiwaniom pacjenta.

By nie straciły blasku

Po zabiegu przez jakiś czas nie wolno palić papierosów, pić kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, soków owocowych oraz koloryzowanych napojów. Nie wolno jeść owoców cytrusowych, i przyjmować leków przeciwko nadkwasocie żołądka. Nie należy stosować również innych środków wybielających.

Zabiegowi może się poddać prawie każdy, oprócz: dzieci poniżej 14 roku życia, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób z alergią na nadtlenki i żywice.
- Z licznych badań naukowych wynika, że metody wybielania zębów są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów - zapewnia dentysta. - Nie dochodzi do osłabienia struktury twardych tkanek zęba, ani zwiększenia podatności na próchnicę.

Niekiedy może wystąpić nieznaczna nadwrażliwość zębów na np. zimno, ciepło i zaczerwienienie dziąseł. Jednak zastosowanie specjalnych preparatów znosi tę dolegliwość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna