Petanka. Białostocki Klub Petanque czwartą drużyną w Polsce. Medal był blisko

Białostocki Klub Petanque zajął czwarte miejsce w Klubowych Mistrzostwach Polski facebook/Myślenicki Klub Petanque
Czwarte miejsce, pierwsze poza podium, to jedno z najgorszych lokat dla sportowców. Jednak w przypadku Białostockiego Klubu Petanque ta lokata wywalczona w mistrzostwach Polski to historyczny sukces i powód do dumy.

W ponad, już 10-letniej historii Białostockiego Klubu Petanque, czwarte miejsce, które wywalczyli jego reprezentacji w I lidze to historyczny sukces. Do krajowej czołówki zespół przebijał się mozolnie, startując kilka sezonów w trzeciej lidze. Aż wreszcie w 2016 roku awansował do II ligi. Na zapleczu I ligi białostoczanie spędzili zaledwie dwa sezony. W 2018 zespół wygrał druga ligę i spełniły się marzenia gry w elicie polskiej petanki.

W pierwszym sezonie beniaminek utrzymał się w I lidze zajmując 6 miejsce. W 2020 roku wszystkie rozgrywki, w tym i ligowe, ze względu na pandemię koronawirusa nie były rozgrywane.

Wznowione zostały w tym roku. Białostoczanie I ligę rozpoczęli rewelacyjnie wygrywając trzy z czterech pierwszych spotkań. I chociaż w ostatnich dwóch przegrali to zdołali zająć czwarte miejsce gwarantujące udział w grupie mistrzowskiej walczącej o medale mistrzostw Polski.

Tam spotkali się z wielokrotnymi mistrzami Polski: Żywieckim Klubem Boules, Myślenicki Klubem Petanque i Sokołem Wrocław. Wszystkie te drużyny uczestniczyły już w Klubowym Pucharze Europy.

Białostocki Klub Petanque przegrał w grupie mistrzowskiej z Myślenickim KP 12:19, Sokołem 7:24 i Żywieckim KB 10:21.
Na ligowe spotkania w petance składają się dwa mecze tripletów (punktowane za 5), trzy mecze dubletów (za 3) i sześć spotkań singlowych (za 2). I i II liga liczy po 8 zespołów, III liga składa się z kilku regionalnych grup. W rozgrywkach uczestniczy ponad 30 drużyn.

Białostocki Klub Petanque grał w składzie: Urszula Klimaszewska, Mariusz Klimaszewski, Maurycy Klimaszewski, Tomasz Korniłowicz, Mateusz Markiewicz, Andrzej Mosiewicz, Małgorzata Wolak.