MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć milionów z NFOŚiGW na rozbudowę systemu przeciwpożarowego w Biebrzańskim Parku Narodowym

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Biebrzański Park Narodowy - unikatowa ostoja ptaków wodno-błotnych, łosi i wielu innych gatunków fauny i flory - zyska skuteczną ochronę przeciwpożarową. Dzięki piątkowej (20.08) umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstanie tam system przeciwdziałania pożarom warty 5 mln zł. Park na całej powierzchni poddany zostanie kompleksowej ochronie przeciwpożarowej, a inwestycja ma być gotowa w końcem 2022 roku. Umowę podpisano w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy.

– Pożary to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań w ochronie przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego, a szczególnie niebezpieczne są wiosenne pożary w ekosystemach nieleśnych, które trawią najcenniejsze siedliska torfowisk. Walka z ogniem wymaga odpowiedniego wyposażenia i sprzętu, bardzo kosztownego, dlatego tak ważna jest dla nas dotacja przyznana przez NFOŚiGW na jego zakup. Mam nadzieję, że system, który będziemy budowali rzeczywiście przyczyni się do skutecznej walki z pożarami - zapewnił dyrektor BbPN Artur Wiatr i dodał: - Jeśli natomiast powstanie jakiekolwiek zarzewie ognia szybko zostanie zidentyfikowane, a my będziemy mogli podjąć błyskawiczne działania.

Czytaj również: Minął rok od pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jego pracownicy opowiadają o walce z żywiołem (zdjęcia, wideo)

Co roku na terenach BbPN wybucha od kilku do nawet kilkudziesięciu pożarów. Wyjątkowo duży i niszczący był pożar z kwietnia 2020 roku. Ogień zajął ponad 5,5 tys. ha cennych terenów, m.in. w rejonie Czerwonego Bagna. Pożar miał charakter powierzchniowy, a w płomieniach zginęły tysiące gryzoni, gadów i płazów. Przez ponad tydzień z żywiołem walczyło prawie 2 tys. strażaków, ratowników, żołnierzy, leśników, strażników BbPN, których wspierali okoliczni mieszkańcy.

– Naszą powinnością jest ochrona przed ogniem tak wyjątkowych obszarów, będących skarbem polskiej przyrody i ważną częścią narodowego dziedzictwa. Zasoby Biebrzańskiego Parku Narodowego zostaną poddane szczególnemu zabezpieczeniu – tak, aby zminimalizować ryzyko powstawania pożarów i mieć odpowiednie środki prewencji, a w razie pojawienia się ognia – narzędzia do prowadzenia skutecznych działań ratunkowych – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Umowa z NFOŚiGW oznacza realizację projektu „Budowa systemu przeciwdziałania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym”. W jej ramach powstanie plan operacyjny ochrony przeciwpożarowej ekosystemów BbPN. Zostanie też zmodernizowany i rozbudowany monitoring przeciwpożarowy (montaż specjalnych kamer z systemem przesyłu obrazu i zamontowany m.in. system automatycznej detekcji dymu) z dwiema wieżami.

Dromadery podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. To była największa lot...

– Szybkie wykrycie i lokalizacja ognia oraz podjęcie akcji gaśniczej w jak najkrótszym czasie przesądza o tym, jakie będą skutki pożaru. Dlatego przekazując dofinansowanie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego, skoncentrowaliśmy się na tym, aby beneficjent zbudował odpowiednią infrastrukturę przeciwpożarową - powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Dzięki wsparciu NFOŚiGW BpPN kupi m.in.: 4 samochody patrolowo-gaśnicze, 4 mobilne zestawy gaśnicze szybkiego reagowania, bezzałogowe statki powietrzne m.in. do działań pożarniczych (2 komplety) z kursem operatora dronów dla 8 osób oraz 4 agregaty prądotwórcze i łodzie do gaszenia pożarów. Dopełnieniem projektu będzie modernizacja bazy przechowywania i budowa magazynu w Goniądzu.

– Stworzenie w Biebrzańskim Parku Narodowym systemu przeciwdziałania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów pozwoli chronić przed ogniem cały jego obszar, a przez to wyjątkowe zasoby przyrodnicze, charakteryzujące się wysokim stopniem naturalności, różnorodnością oraz występowaniem wielu chronionych gatunków rzadkich i reliktowych – tłumaczyła Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

Czytaj również: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prokuratura umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawców [ZDJĘCIA]

Biebrzański Park Narodowy zajmuje ponad 59, 2 tys. ha. To największy i jeden z najmłodszych parków narodowych (powstał w 1993 r.). Uchodzi też za „najdzikszy” - tworzą go naturalne zbiorowiska wodne, bagienne i leśne, w tym największe w kraju torfowiska niskie. Park obejmuje część dwóch obszarów Natura 2000: Ostoja Biebrzańska i Dolina Biebrzy. Jest chroniony prawem międzynarodowym, a Dolina Biebrzy to największe w Polsce siedlisko łosi (650 szt.) i wyjątkowa w Europie ostoja ptactwa wodno-błotnego. Sercem parku jest 160-kilometrowa Biebrza wraz z rozlewiskami, szuwarami, mokradłami, bagnami, torfowiskami, które są atrakcję turystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna