Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięknieją stare kamieniczki

BJK
Kamienica przy ulicy Długiej runęła w zeszłym roku. Póki co, jest w fazie odbudowy. Właściciel w nowej kamienicy planuje uruchomienie trzech lokali usługowych. Wszystko ma być gotowe w marcu przyszłego roku.
Kamienica przy ulicy Długiej runęła w zeszłym roku. Póki co, jest w fazie odbudowy. Właściciel w nowej kamienicy planuje uruchomienie trzech lokali usługowych. Wszystko ma być gotowe w marcu przyszłego roku.
Łomża pięknieje! Wiele zaniedbanych obiektów architektonicznych w mieście, latami szpecących okolice, totalnie zmienia swoje oblicze.

Nowy Stary Rynek

Nowy Stary Rynek

Zmiany w ramach Programu Rewitalizacji Miasta szykują się także na Starym Rynku. Zerwana zostanie szpetna czerwona polbrukowa kostka, na placu stanie nowoczesna fontanna, a także pomnik księcia Janusza Mazowieckiego, który nadał Łomży prawa miejskie. W planach jest także odsłonięcie fundamentów pierwszego ratusza. Póki co, w łomżyńskim magistracie trwają konsultacje odnośnie koncepcji wykonania Starego Rynku. Projekt dla łomżan wykonuje białostocka firma Alelier Zetta. Planowana jest też zmiana organizacji ruchu. Niestety, nie ma planów co do zmiany wyglądu Hali Targowej.

Kamienice, które jeszcze do niedawna straszyły, a na ich dziedzińcach walały się stare pralki oraz sterty śmieci, to teraz place budowy.

Wszystko wskazuje na to, że prywatni inwestorzy wzięli się do roboty i zaczęli dbać o swoje mienie. Wiele w tej kwestii robią także miejskie władze, mimo że w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 nie są przewidziane żadne środki na rewitalizację miejskich kamienic.

Sygnał do działania

Ostra dyskusja nad stanem kamienic w Łomży - czy to budynków komunalnych, których właścicielem jest miasto, czy też będących w prywatnych rękach - zaczęła się półtora roku temu. Kiedy to 18 kwietnia 2008 r. przy ul. Długiej zawaliły się dwie kondygnacje prywatnej kamienicy. Ogólnopolskie media rozpisywały się o tragedii w Łomży. Od tego czasu w tym miejscu zmieniło się wiele. Obecnie kamienica przechodzi gruntowny remont, a właściwie jest odbudowywana.

- Planuję w tym miejscu powstanie trzech lokali usługowych - mówi Piotr Trzcinka z Kolna, inwestor kamienicy. - Na dzisiaj jeszcze nie wiem, jakie lokale usługowe się w kamienicy znajdą - dodaje.

Kamienica przy ul. Długiej 7A oddana ma być do użytku w marcu przyszłego roku. Budynek został już pokryty dachem. Nieopodal, również przy Długiej, odnawiane są kolejne kamienice. Właściciele odnawiają elewacje, kładziony jest nowy dach, trwa rozbudowa ostatnich pięter.

Modernizacji i znaczącej rozbudowie (właściwie to powstaje nowy budynek) poddawana jest także kamienica przy ul. Pięknej, jedna z najstarszych kamienic położonych na Rembelinie. Obecnie w budynku powstaje III piętro i są wstawiane okna, zaś do stycznia 2010 roku planowane jest położenie dachu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już we wrześniu 2010 roku zostanie ona oddana do użytku.

Tempo prac jest duże, bo i zainteresowanie lokalami mieszkalnymi w tej kamienicy jest spore. Najmniejsze mieszkanie będzie miało wielkość 23 mkw., zaś największe 54 mkw.

Wielu łomżan pamięta do tej pory, jak jeszcze kilka lat temu wyglądał tutejszy dziedziniec. Zaniedbany przypominał bardziej wysypisko niż deptak stylowej kamienicy z przeszłością. Teraz inwestuje tu jedna z firm deweloperskich z Łomży.

- Kamienica na rogu Pięknej i Wiejskiej nie jest własnością firmy Negresko. Nasza inwestycja realizowana jest na działce przy ul. Pięknej 6, na której została zburzona stara kamienica, na miejsce której powstaje nowa, nowocześniejsza, z podwyższonym standardem - wyjaśnia Anna Truszkowska, referent ds. sprzedaży "Negresko-Dom" Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Deweloperskie.

Stare kamienice przyciągają nie tylko miłośników historii, ale także właśnie deweloperów. Położone są często w atrakcyjnych miejscach, w centrum miasta. Niestety, koszty adaptacji starej kamienicy na nowoczesny obiekt są kilkakrotnie większe od postawienia budynku od zera. Ograniczeniem jest częstokroć zachowanie oryginalnego stylu adaptowanego budynku.

- Jeżeli chodzi o uzyskanie pozwolenia, w obydwu przypadkach - czy to adaptacji kamienicy, czy stawiania jej od zera - nie ma znaczącej różnicy, nie ma również większych problemów, jeżeli chodzi o uzyskanie zgody konserwatora zabytków. Najważniejsze jest, aby zachować styl np. odpowiednią wysokość okien itp. Trudniej i drożej zaadaptować starą kamienicę, ponieważ napotyka się różne problemy, najczęściej związane z konstrukcją.

Jeżeli chodzi o nowe budynki, adaptacja jest dowolna przy zachowaniu zewnętrznych cech kamienicy. W starych kamienicach zaletą jest duża wysokość mieszkań, zazwyczaj ponad 3 m, która daje więcej przestrzeni i swobody. Są to budynki "ciepłe", o grubych ścianach i murach. Niestety, adaptując stare kamienice należy dostosować się do istniejących wielkości mieszkań ze względu na ściany nośne. Mieszkania te są zazwyczaj duże powierzchniowo, nie zawsze atrakcyjne dla klienta - tłumaczy Truszkowska.

Potężne ręce inwestorów

Zupełnie nowego blasku nabierają także miejskie kamienice zarówno na zewnątrz, jak i w środku. W 2004 r. przyjęto program rewitalizacji starej części miasta. Do tej pory prace prowadzone były m.in. w kamienicach przy ulicy Długiej, Dwornej, Kaznodziejskiej, Krótkiej, Pocztarskiej, Rządowej, Senatorskiej, Sienkiewicza, a także Zatylnej.

- Misją programu rewitalizacji jest kompleksowa odnowa przestrzenna, gospodarcza i społeczna wyznaczonego do rewitalizacji obszaru miasta Łomża - tłumaczy Łukasz Czech z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Łomży.

Ten rok był także owocny. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wykonało remont dachu jednego budynku, docieplenie trzech budynków (po jednej ścianie), malowanie klatek schodowych w dwóch blokach oraz roboty stolarskie dotyczące wymiany drzwi w czterech blokach i w dwóch wymiany okien - w różnych częściach miasta.

- W prowizorium budżetowym na przyszły rok ma być zapisane około 1 miliona zł na remont dwóch budynków znajdujących się w rejonie starówki: przy Senatorskiej 3 i Rządowej 10. W wyniku tych remontów m.in. zagospodarowane zostaną poddasza na 8 nowych mieszkań - dodaje Łukasz Czech.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna