MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z FRPA. Dodatkowe 1,3 mln zł na przewozy autobusowe w dziewięciu podlaskich gminach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Włodarze gmin z umowami na dodatkowe dofinansowanie kursów autobusów w 2023 (od lewej): burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, sekretarz Turośni Kościelnej Paweł Kondracki i burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński
Włodarze gmin z umowami na dodatkowe dofinansowanie kursów autobusów w 2023 (od lewej): burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, sekretarz Turośni Kościelnej Paweł Kondracki i burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński Andrzej Matys
Ponad 1,3 mln zł dofinansowania otrzymało 9 podlaskich gmin w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Taki jest wynik dodatkowego naboru w 2023 roku, który został ogłoszony w lutym. W czwartek (16.03) umowy z władzami Stawisk, Tykocina i Turośni Kościelnej podpisał wojewoda podlaski.

Jak powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski, w naborze głównym, którego wyniki ogłoszono w listopadzie 2022 roku, dofinansowanie otrzymało 198 linii autobusowych na terenach 37 samorządów (gminach i powiatach). Razem z ostatnim naborem samorządów jest 40, a zorganizowanych linii autobusowych 217.

– W zeszłym roku dofinansowanie sięgało 19 mln zł, a ponieważ zostało nam 2,1 mln zł, ogłosiliśmy właśnie nabór dodatkowy. Poza tym niektóre samorządy chciały uzupełnić swoją sieć połączeń autobusowych lub utworzyć nowe. W dodatkowym naborze uczestniczyło dziewięć gmin, między które zostało rozdysponowane pond 1,3 mln zł – wyjaśniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dodał, że suma obu dofinansowań (do 3 zł do wozokilometra, czyli 50 proc.) przekroczy 20 mln zł.

Czytaj również:

Przypomniał też, że założeniem FRPA jest wsparcie, szczególnie gmin, w utrzymywaniu komunikacji, która zapewnia mieszkańcom dojazd do różnych ważnych miejsc, m.in. urzędów, służby zdrowia, szkół czy jednostek kultury. – Po prostu chcemy wypełnić komunikacyjne białe plamy na terenie naszego województwa, by ludzie, którzy nie mają własnych aut mogli wszędzie dotrzeć – stwierdził wojewoda.

W naborze dodatkowym uczestniczyło dziewięć gmin. Oprócz trzech, które w czwartek podpisały umowy - jeszcze Drohiczyn (211,5 tys. zł), Giby, Łomża, Narewka (158 tys. zł), Raczki i Zabłudów. Dodajmy, że do wykorzystania zostało jeszcze 800 tys. zł.
Tym razem wsparcie, z którego skorzysta gmina Stawiski to niemal 465 tys. zł.

– Gdy program został uruchomiony zorganizowaliśmy cztery linie do Łomży i Kolna. Korzystała z nich głównie młodzież dojeżdżając do szkół, ale z czasem okazało się, że te linie służą i dorosłym, a szczególnie seniorom. Miesięcznie na tych liniach sprzedawanych jest ponad 500 biletów jednorazowych – poinformowała burmistrz Agnieszka Rutkowska.

Dodała, że na wniosek mieszkańców Stawisk organizowanych jest sześć kursów do Białegostoku, a tylko w styczniu na tej trasie pasażerowi kupili ponad tysiąc biletów jednorazowych.

Czytaj również:

- Od początku działania Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych gmina Tykocin otrzymała prawie 0,5 mln zł dofinansowania. To dla nas bardzo duża pomoc, bo 3 zł dotacji do wozokilometra, to w naszym przypadku 50 proc. kosztów, które ponosimy – zapewnił burmistrz Mariusz Dudziński i zapowiedział: - W przyszłości będziemy chcieli połączyć transport publiczny z dowożeniem dzieci do szkół.

- Kolejny raz skorzystaliśmy z FRPA, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju linii autobusowych na terenie naszej gminy. Nam również 50-procentowe dofinansowanie do wozokilometra poważnie ułatwia organizowanie kolejnych kursów i poprawia komunikację naszych mieszkańców z Białymstokiem – zapewnił sekretarz Turośni Kościelnej Paweł Kondracki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna