Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z umowy zlecenia zajęte przez komornika

(d)
Alicja Surel, radca prawny
Alicja Surel, radca prawny Archiwum
We wtorek w redakcji gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenia. Problem polega na tym, że jest to moje jedyne źródło utrzymania. W kadrach spółki powiedziano mi, że zakład pracy ma obowiązek przekazać całą kwotę, zgodnie z pismem otrzymanym od komornika. Czy to jest zgodne z prawem? Przecież teraz nie mam za co żyć. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

- Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Wynagrodzenie otrzymywane z tytułu takich umów nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. W związku z tym nie podlega ochronie tak, jak wynagrodzenie za pracę. W takiej sytuacji pracodawca może (a wręcz ma obowiązek) przekazać komornikowi całe wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej, nie pozostawiając zleceniobiorcy nawet jednej złotówki.

Istnieją jednak szczególne okoliczności, kiedy do umowy cywilnoprawnej mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia. Należne pieniądze za pracę z tytułu umowy zlecenia podlegają takiej samej ochronie egzekucyjnej, jak wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy w przypadku, gdy zlecenie ma charakter świadczenia powtarzającego się, tzn. umowa została zawarta na dłuższy czas, a pieniądze wypłacane są w stałych okresach (np. miesięcznych). I jeśli jednocześnie praca na umowę zlecenie stanowi jedyne źródło utrzymania zleceniobiorcy i jego rodziny. Powyższa zasada wynika z art. 833 par.1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 87 par. 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy. Tak też orzekł Sąd Najwyższy, w uchwale z 17 grudnia 1981 r. (sygn. akt. III CZP 32/81).

O wystąpieniu wyżej opisanej sytuacji należy powiadomić komornika, informując go jednocześnie, że w sprawie spełnione są wszystkie niezbędne warunki do ochrony wynagrodzenia przed egzekucją w pełnej wysokości. W takich okolicznościach, stosownie do przepisów Kodeksu pracy, egzekucji podlega nie więcej niż 3/5 wynagrodzenia w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych i nie więcej niż połowa wynagrodzenia w razie egzekucji innych należności. Nie wystarczy jednak ustne oświadczenie. Należy złożyć odpowiedni pisemny wniosek do komornika i poprzeć go dowodami, tj. oczywiście umową zlecenia, rachunkami oraz wszelkimi innymi dokumentami, które uprawdopodabniają, że umowa zlecenie jest jedynym i stałym źródłem dochodu Pana i Pana rodziny.

Należy jednakże mieć na uwadze, że przepisy Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed egzekucją komorniczą wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia dotyczą jedynie wysokości potrącanych kwot, natomiast nie znajdują tu zastosowania przepisy dotyczące kwoty wolnej od potrąceń (art. 871 Kodeksu pracy), w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna