MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi żołnierze obrony terytorialnej złożyli ślubowanie (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Są młodzi i gotowi do walki. W niedzielę pierwsi żołnierze obrony terytorialnej złożyli ślubowanie

Marzyłem, by wstąpić do wojska. Tato, dziadek i pradziadek służyli w wojsku. W domu rozmawiało się o patriotyzmie. Ja też chcę bronić kraju - zapewnia Mariusz Juchniewicz, 32-latek z Suchowoli. To jeden z 85 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy w niedzielę złożyli przysięgę wojskową.

- Przysięga to wielki akt oddania, poświęcenia i zaangażowania w najważniejsze sprawy ojczyzny. To akt patriotycznego obowiązku. Żołnierze, niech ta piękna uroczystość wprowadzi was do naszej wojskowej rodziny - gratulował płk Sławomir Kocanowski, dowódca Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław”

Terytorialsi złożyli przysięgę na sztandar Wojska Polskiego oraz oryginalny sztandar oddziału „Kmicica” z brygady mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Był dowódcą okręgu wileńskiej Armii Krajowej. Historyczny proporzec został specjalnie przywieziony do Białegostoku. Tak zdecydował Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który przyjechał na uroczystość.

- To niezwykły dzień. Dokonaliśmy historycznego aktu, który zmienia naszą armię, uzupełnia ją, czyni ją nowocześniejszą, skuteczniejszą, sprawniejszą - mówił minister Macierewicz w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna