- Październik jest od wielu lat miesiącem świadomości nowotworów piersi. Jest to czas, kiedy prowadzone są liczne akcje i podejmowane tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nowotworów piersi- zaczyna Pierwsza Dama.
Jak tłumaczy, "przede wszystkim profilaktyka pomaga w wykrywaniu komórek rakowych w najwcześniejszym etapie rozwoju choroby. A trzeba zaznaczyć, że przy obecnych możliwościach medycyny szanse na pokonanie raka piersi są naprawdę wysokie".
- Przez ostatnich pięć lat, dzięki wielu kontaktom z polskimi Amazonkami, dobrze poznałam środowisko kobiet po przebytych chorobach nowotworowych piersi i uświadomiłam sobie, jak ważne jest zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych schorzeń - mówi Kornhauser-Duda i namawia Polki do regularnych badań w ciągu całego roku i zachęca do jak najszerszego korzystania z nich.
Pierwsza Dama przyznała, że jako Ambasadorka Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce, "którą to rolę pełni z satysfakcją i przekonaniem, zrozumiała, że społeczne inicjatywy informacyjne, które służą rozpowszechnianiu wiedzy o nowotworach, odgrywają kluczową rolę w polityce prozdrowotnej".
- Dlatego gorąco namawiam wszystkie Polki do regularnych badań w ciągu całego roku i zachęcam do jak najszerszego korzystania z nich. Drogie Panie, zadbajcie o siebie, byście mogły cieszyć się długim życiem, bo jesteście potrzebne, nie tylko bliskim - dodała.
Wypowiedź prezydentowej postanowiła skomentować europosłanka Koalicji Europejskiej, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska, która sama zmagała się z nowotworem.
- Szkoda, że nie miała Pani tej świadomości, kiedy Pani mąż przekazał 2 mld zł na TVP zamiast na onkologię. Dzisiaj przybyło zachorowań, brak miejsc na badania i na łóżka onkologiczne i Pani mąż jest odpowiedzialny moralnie za te przypadki. Pani jest Ambasadorką? Mało wiarygodne" - napisała na Twitterze
Ochojska nawiązała do podpisania w marcu przez prezydenta ustawy przekazującej blisko 2 miliardy złotych mediom państwowym. Mimo że Sejm pierwotnie przegłosował ustawę, sprzeciwił się jej Senat. Ponadto opozycja złożyła propozycję, by wspomnianą kwotę, zamiast na media publiczne, przekazać na leczenie chorób onkologicznych i rozwój polskich szpitali. Jednak Sejm, głosami posłów PiS, odrzucił tę propozycję uchwalając ustawę zakładającą przekazanie prawie dwóch miliardów mediom publicznym. Pisaliśmy o tym TUTAJ.