Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta u ginekologa

Ewa Kurzyńska [email protected]
Podczas pierwszej wizyty pacjentki najbardziej krępuje widok fotela ginekologicznego. Dlatego dobrze jest, gdy część, w której odbywa się rozmowa, jest oddzielona od części zabiegowej – mówi lek. med. Jerzy Klin.
Podczas pierwszej wizyty pacjentki najbardziej krępuje widok fotela ginekologicznego. Dlatego dobrze jest, gdy część, w której odbywa się rozmowa, jest oddzielona od części zabiegowej – mówi lek. med. Jerzy Klin.
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce jeszcze przed pierwszą miesiączką - uważają specjaliści.

Taką wizytę warto zaplanować, gdy dziewczynka ma około 11 lat - radzi dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa.

Jeżeli dziewczyna wybiera się do lekarza, który przyjmuje w ramach kontraktu z NFZ, potrzebny będzie dowód ubezpieczenia i numer PESEL. Pacjentce powinna towarzyszyć matka.

Pierwsza wizyta trwa zwykle od 15 do 30 minut. Ma ona na celu przygotowanie nastolatki do wydarzenia, jakim będzie pojawienie się pierwszej miesiączki. Lekarz w przystępny sposób wyjaśni m. in., jakie procesy zachodzą w tym okresie w kobiecym ciele.

- Jeżeli wywiad lekarski nie budzi powodów do niepokoju o stan zdrowia pacjentki, to podczas pierwszej wizyty badanie ginekologiczne zazwyczaj nie jest przeprowadzane. Taka taktyka pozwala młodej dziewczynie powoli oswoić się z gabinetem i obecnością ginekologa w jej życiu - dodaje doktor Janeczko.
Dziewczęta, które już dostały okresu, wizytę u lekarza powinny zaplanować w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Najlepiej tuż po zakończeniu krwawienia.

- Przed taką wizytą warto spisać sobie wszystkie pytania, jakie chce się zadać. To pomocne w sytuacji, gdy pacjentka denerwuje się spotkaniem z lekarzem - radzi lek. med. Jerzy Klin, ginekolog-położnik.

W gabinecie ginekolog najpierw zadaje kilka pytań, m.in. o to, kiedy była pierwsza miesiączka, ile trwa cykl menstruacyjny, czy okres jest obfity lub bolesny. Niektóre pytania mogą być krępujące, np. czy kobieta rozpoczęła już współżycie seksualne. Po wstępnej rozmowie przychodzi czas na badanie ginekologiczne.

- Jest ono bezbolesne. Jeżeli pacjentka jest dziewicą, badanie odbywa się przez kiszkę stolcową. Lekarz używa wówczas bardzo cienkiego wziernika. Gdy dziewczyna ma już za sobą "pierwszy raz", badanie wykonywane jest przez pochwę - wyjaśnia doktor Klin.

Ginekolog w ten sposób zbada położenie macicy, sprawdzi długość szyjki macicy. Dzięki temu specjalista będzie mógł stwierdzić, czy narządy rodne rozwijają się prawidłowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, lekarz wykona lub zleci badanie USG.
- U pacjentek, które rozpoczęły współżycie, należy także wykonać badanie cytologiczne - podkreśla doktor Klin.

To niezwykle ważne badanie, gdyż pozwala wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale i zmiany przedrakowe. Cytologię należy pobrać nie później niż w ciągu trzech lat od "pierwszego razu". Z kolei u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia - po 25 roku życia.

- To badanie jest zupełnie bezbolesne. Polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z pochwy. Cała procedura trwa nie więcej niż minutę, dwie - wyjaśnia lekarz.

Jeżeli wszystko jest w porządku, kolejną wizytę w gabinecie ginekologicznym należy zaplanować w rok po pierwszej.
Wizyta będzie konieczna wcześniej, gdy na przykład miesiączki staną się nieregularne, będą towarzyszyć im silne bóle, wystąpią upławy, plamienia lub kobieta będzie czuła dyskomfort w okolicy narządów rodnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna