Pierwsze takie porozumienie. Będą nowe miejsca pracy?

sxc.hu
sxc.hu
Udostępnij:
Metoda na walkę z bezrobociem.

Nowe miejsca pracy w tworzonych spółdzielniach socjalnych mają być jednym z efektów podpisanego w środę w Białymstoku paktu na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w gminie Łapy.

Pakt podpisał burmistrz Łap, przedstawiciele organizacji pozarządowych, mi.n. pierwszej w Łapach spółdzielni socjalnej, dyrekcja Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach oraz Podlaskiego Centrum Wspierania Ekonomii Społecznej w Białymstoku.

To pierwsze tego typu porozumienie w regionie. Ma służyć aktywizacji społeczeństwa, by poprzez wdrażanie takich przedsięwzięć, jak np. spółdzielnie socjalne czy centra aktywizacji, sami organizowali sobie miejsca pracy. Pakt podpisano w trakcie konferencji: "Jak zmieniać świat? Kondycja ekonomii społecznej w województwie podlaskim".

Ekonomia społeczna nazywana czasem przedsiębiorczością społeczną łączy w sobie przedsiębiorczość i działalność społeczną. Najważniejszym celem takich podmiotów jak spółdzielnie czy przedsiębiorstwa socjalne, ale też centra integracji społecznej, fundacje czy stowarzyszenia jest to, że powstają by działać na rzecz innych, dawać ludziom pracę, ale nie są nastawione na zysk. Wypracowywany zysk trafia na cele społeczne.

Gmina Łapy boryka się z bezrobociem i brakiem miejsc pracy po tym, gdy w ostatnich latach przestały tam działać dwa kluczowe zakłady pracy: zamknięta w ramach reformy unijnego rynku cukru Cukrownia Łapy oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, które upadły po tym, gdy główny zleceniodawca PKP Cargo przestał zlecać naprawy wagonów. Pracę straciło ponad tysiąc osób.

Burmistrz Łap Wiktor Brzosko ma nadzieję, że działalność w ramach paktu "przełoży się na miejsca pracy". "To jest główny cel tych działań. To jest najważniejsze w naszej sytuacji. Tutaj każda aktywność, każdego podmiotu, każdego człowieka jest wręcz na wagę złota, bo zniechęcenie jest najgorszym wrogiem rozwoju. To trzeba przełamywać. Trzeba tworzyć klimat, udzielać wsparcia, żeby ludzie chcieli chcieć" - powiedział Brzosko PAP. Zaznaczył, że na razie spółdzielnia socjalna, którą założyło kilka pań zajmuje się handlem, ale myśli o nowej działalności.

Z danych Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych wynika, że dotychczas w Polsce istnieje 398 takich spółdzielni z czego tylko 7 w województwie podlaskim. Podlaskie jest na przedostatnim miejscu w kraju pod względem liczby takich spółdzielni w przeliczeniu na mieszkańca.

Janusz Sulczewski reprezentujący ten związek oraz Żarską Spółdzielnię Socjalną z województwa lubuskiego ocenił, że na tak słabą kondycję ekonomii społecznej w Podlaskiem może mieć wpływ wciąż zbyt słabe zaangażowanie urzędników i niska świadomość społeczna. Podkreślał, że są oznaki, że ta sytuacja w regionie się zmieni. Podał przykład powiatu łomżyńskiego, który przygotowuje się do wsparcia 2012 roku kilku kolejnych spółdzielni socjalnych, które mają dać pracę około 50-60 osobom.

Powstawanie spółdzielni socjalnych wspiera UE. Są na to pieniądze w programie Kapitał Ludzki. W poszczególnych regionach są do dyspozycji bardzo różne kwoty na ten cel. Podlaskie ma według Sulczyńskiego - około 4 mln zł. W planach jest też powołanie funduszu pożyczkowego, by wspierać spółdzielnie socjalne.

Konferencja "Jak zmieniać świat? Kondycja ekonomii społecznej w województwie podlaskim" była podsumowaniem dwuletniego projektu, jaki realizował Podlaski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Za unijne pieniądze w pięciu powiatach: białostockim, bielskim, siemiatyckim, sokólskim i hajnowskim prowadził różne działania promujące ekonomię społeczną. Udzielano porad w dwóch punktach doradczych - w tym porad prawnych i księgowych, przeszkolono 188 osób. 20 osób skończyło półroczną szkołę ekonomii społecznej, 100 kolejnych osób przeszło szkolenia na temat spółdzielni socjalnych. Efektem programu jest powstanie 13 różnych podmiotów ekonomii społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie