Pierwszy dzień lata 2017. To najdłuższy dzień w roku! (zdjęcia, wideo)

AIP, ezio
Pierwszy dzień lata 2017. To najdłuższy dzień w roku! (zdjęcia, wideo)
Pierwszy dzień lata 2017. To najdłuższy dzień w roku! (zdjęcia, wideo) Gazeta Współczesna
Udostępnij:
PIERWSZY DZIEŃ LATA 2017. Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku! W środę 21 czerwca rozpoczęło się astronomiczne lato. To najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc. Sprawdź kiedy dokładnie zaczyna się lato?

Pierwszy Dzień Lata 2017 znajduje się w kalendarzu pod datą 22 czerwca. Jednak nie jest to dzień początku astronomicznego lata. Lato astronomiczne rozpoczyna się już dzień wcześniej, 21 czerwca.

Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku. Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - czyli wówczas, gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeśli jednak mamy rok przestępny, wtedy przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca. Najdłuższy dzień roku trwać będzie 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Rozpocznie się o godz. 4:14 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21 (zachód słońca).

Pierwszy dzień lata 2017. To najdłuższy dzień w roku! (zdjęcia, wideo)

Następująca po nim noc jest najkrótszą w roku. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. W czasie przesilenia letniego ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Astronomiczne lato będzie trwało 92 dni. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). Pierwszy Dzień Lata - najdłuższy dzień roku w kolejnych latach 2018 r. - 21 Czerwca 2019 r. - 21 Czerwca 2020 r. - 20 Czerwca 2021 r. - 21 Czerwca 2022 r. - 21 Czerwca.

Poznaj wszystkie kandydatki do tytułu Miss Podlasia 2017. Piękne Podlasianki pozowały w strojach kąpielowych. Kto Waszym zdaniem zasługuje na wygraną?

Miss Podlasia 2017. Kandydatki do tytułu pozowały w bikini (zdjęcia)

Które z nich znasz? O których nie wiesz, że pochodzą z naszego regionu? Te Podlasianki robią karierę w całej Polsce.Zobacz też: Pani z reklamy Credit Agricole to Podlasianka. Zobacz, kim jest naprawdę>> Zawsze aktualne i ciekawe informacje z woj. podlaskiego i części warmińsko-mazurskiego, zdjęcia, wideo tylko na www.wspolczesna.pl

Znane i piękne Podlasianki. Prywatne zdjęcia celebrytek, mod...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie