Pierwszy obiekt gotowy za rok. Bielski Unibep SA wchodzi do budownictwa energetycznego

Opr. (AM)
Udostępnij:
Blisko 42 mln zł brutto – taka jest wartość kontraktu podpisanego 14 grudnia przez Energetykę Cieszyńska Sp. z o.o. z Unibep SA. Umowa dotyczy dostosowania źródła ciepła w Energetyce Cieszyńskiej do obowiązujących przepisów ochrony środowiska. To pierwsza umowa Unibep SA w segmencie budownictwa energetycznego.

Unibep SA, jako generalny wykonawca m.in. opracuje kompletną dokumentację projektową, zapewni całość usług związanych z realizacją kontraktu. Umowa obejmuje dostawę i roboty budowlano-montażowe przy zabudowie trzech kotłów wodnych olejowo-gazowych (Kw-14 i Kw-15, Kw-16 o mocy 14,2 MWt każdy) wraz z wymaganą infrastrukturą w zakresie gospodarki olejem opałowym, doprowadzeniem gazu do kotłów i wyprowadzeniem ciepła z nowego źródła.

Generalny wykonawca wykona także wszystkie prace budowlane związane z nowymi funkcjonalnościami budynków poddanych przebudowie, czy modernizacji.

- To nasz historyczny projekt i pierwszy podpisany w ramach nowego segmentu energetyczno-przemysłowego, który formalnie w Unibep SA funkcjonuje od niedawna. Tym samym Unibep SA aktywnie włącza się w transformację energetyki w naszym kraju. Jest to krok ku dywersyfikacji oferty naszej spółki w szeroko pojętym obszarze budownictwa. W spółce zostali zatrudnieni eksperci i doświadczeni menedżerowie, których celem jest rozwój budownictwa energetyczno-przemysłowego – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep SA.

Czytaj również:
[poelcane]22208447[/polecane]

- Nowy segment działalności budownictwa w Unibep SA będzie obejmował m.in. budowę spalarni, kogenerację, ciepłownicze systemy rozproszone, rozruchy, czyszczenie systemów. Na dziś nowy segment działalności będzie rozwijany w strukturach spółki – dodaje Przemysław Janiszewski, dyrektor budownictwa energetyczno-przemysłowego Unibep SA, odpowiedzialny za rozwój segmentu. - Widzimy realną szansę na intensywniejsze włączenie się Grupy Unibep w transformację w kierunku krajowej gospodarki zero- i niskoemisyjnej.

Według umowy, Energetyka Cieszyńska (po uprzedniej przebudowie) ma ruszyć za niecały rok – termin realizacji inwestycji ustalono na 30 listopada 2022 roku.

Realizacja w Cieszynie wpisuje się w segment modernizacji krajowego rynku elektrociepłowni, na którym rozpoczął się proces transformacji energetycznej, związany z koniecznością odejścia od spalania węgla kamiennego. Według szacunków, potencjał tego rynku to ponad 400 elektrociepłowni w skali kraju.

Czytaj również:

Przypomnijmy. Unibep SA jest jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce i jedną z nielicznych spółek, które mają w większości kapitał polski. Działa w różnych segmentach branży budowlanej. Jest m.in. generalnym wykonawcą w Polsce i za granicą (Białoruś i obecnie w ograniczonym zakresie Ukraina), ma największą w Polsce fabrykę domów modułowych, przez swoją spółkę Budrex realizuje i remontuje mosty oraz prowadzi działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu i Radomiu, a wkrótce na Pomorzu. W ostatnim rankingu Złotej Setki Unibep SA zajął trzecie miejsce w kategorii przychody - firmy duże, został też pierwszym zdobywcą tytułu Lider Zrównoważonego Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy obiekt gotowy za rok. Bielski Unibep SA wchodzi do budownictwa energetycznego - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie