Pierwszy taki sukces w historii UKS Trzynastka Białystok. Ewa Wasilewska zwyciężyła w Pucharze Europy kadetek

Ewa Wasilewska na najwyższym stopniu podium Pucharu Europy Kadetek
Szablistka Ewa Wasilewska z UKS Trzynastka Białystok wygrała w Pucharze Europy kadetek, który odbył się w Koninie. Zwyciężyła też z zespołem Polski w turnieju drużynowym.

W Koninie odbył się ostatnio pierwszy turniej z cyklu Pucharu Europy szablistek w szermierce. Wspaniale spisała się w nim reprezentantka Polski, zawodniczka UKS Trzynastka Białystok Ewa Wasilewska, która wygrała turniej indywidualny, jak również z Polską turniej drużynowy.

Zawody w Koninie zainaugurowały cykl Pucharów Europy organizowany przez Europejską Federację Szermierczą. W tym roku szabliści wystartują jeszcze oprócz Konina w Godollo na Węgrzech, w Eislingen w Niemczech oraz w Moedling w Austrii.

Pierwszego dnia zawodów Ewa Wasilewska wystąpiła w drużynie Polski razem z Gabrielą Wójcik, Karoliną Hofman i Lidią Tabędzką. W finale Polska I pokonała Polskę II 45:29. Na trzecim miejscu uplasowały się Turczynki.

Drugiego dnia odbył się turniej indywidualny. Ewa Wasilewska po kolei wygrywała walki na planszy z zawodniczką Niemiec Hummel 15:8, z Siwek z Polski 15:10, Kourosi z Grecji 15:8, Cermen z Turcji 15:13, Gabrielą Wójcik z Polski 15:11. W finale Wasilewska spotkała się z reprezentująca Uzbekistan Louisa Herrera Lara i wygrała tę walkę wynikiem 15:12.
W Koninie startowały także dwie koleżanki klubowe Wasilewskiej z UKS Trzynastka Białystok Julia Borowik, która zajęła 25. miejsce i Julia Jakoniuk - 47.

Przed Pucharem Europy w Koninie odbył się Puchar Polski Juniorów Młodszych w Katowicach, który zgromadził 138 zawodników z całej Polski w szabli dziewcząt i chłopców. Drugie miejsce w tych zawodach zajęła Ewa Wasilewska, która w finałowym pojedynku uległa 6:15 Karolinie Hofman z TMS Sosnowiec.

W finałowej ósemce zameldowali się dwaj szabliści UKS 13 Białystok: Kacper Kulikowski – 6 miejsce i niedawny medalista mistrzostw Polski z kategorii młodzików 14-letni Szymon Dąbrowski – 8 miejsce.

Ponadto w Sosnowcu z okazji 100-lecia Polskiego Związku Szermierczego zorganizowany został turniej Masters we wszystkich broniach i kategoriach wiekowych. Udział w nich biorą dwaj zawodnicy najwyżej sklasyfikowani w sezonie. W kategorii junior młodszy dziewcząt w Sosnowcu spotkały się finalistki Pucharu Polski z Katowic Ewa Wasilewska i Karolina Hofman. Tym razem wynik walki był inny, to Ewa została zwyciężczynią turnieju pokonując Karolinę 15-11.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0