Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pije wódkę i jestem fajna

Justyna Rogowska [email protected]
sxc.hu
Na imprezie w domu brat pozwolił jej spróbować alkoholu.

Piję, bo wtedy czuję się niezwykła - opowiada 17-letnia Marlena z Białegostoku. - Ludzie po alkoholu są zabawniejsi, a rozmowy ciekawsze. Marlena pierwszy raz upiła się, gdy miała niecałe 15 lat. Na imprezie w domu brat pozwolił jej spróbować alkoholu.

- Wypiłam aż 3 butelki piwa, bo chciałam pokazać, że dam radę - wyznaje dziewczyna. - Od razu zaczęłam wymiotować, nie mogłam trafić do łóżka.

Gdzie upija się młodzież?

- Najczęściej pijemy z kolegami w parku przy ul. Wierzbowej - opowiada 16-letni Paweł. - Nigdy nie zatrzymał nas tam żaden patrol. Zdarza się, że pijemy też w centrum, w parku przy fontannach. Nie brakuje tam krzaków, można się schować. W wakacje piję częściej, imprez jest dużo i każdy ma czas.
Marlena i Paweł nie mają problemów z kupnem alkoholu.

- Wystarczą obcasy i mocny makijaż - mówi dziewczyna. - Bezdomni chętnie kupują mi alkohol, oczywiście daję im za to piwo - opowiada Paweł. - Raz mój kolega założył obrączkę i kupił dwie wódki bez pytania o dowód.

Nastolatki nie widzą nic złego w upijaniu się. - Jesteśmy prawie dorośli - zgodnie przekonują. - W zeszłym tygodniu widziałem, jak pijane 11-latki zbierały niedopałki papierosów - relacjonuje Paweł. - To dopiero patologia.

Piją coraz młodsi

- Głównym problemem jest coraz większe przyzwolenie społeczne - stwierdza Sławomir Moczydłowski z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego "Promyk" w Goniądzu. - Obniża się też wiek picia alkoholu. Niewiele osób zdziwi widok pijanego 16-latka. Coraz młodsze dzieci, w wieku 13-14 lat, sięgają po alkohol. Rodzice są nieświadomi tego, że ich pociechy piją. A wakacje to niekończące się okazje do zabawy z alkoholem. Młodzież wyjeżdża na obóz, idzie na plażę lub do parku ze znajomymi. Tam nie ma rodziców i ich zakazów.

Wychowawca podkreśla ważność rozmowy z dziećmi. Nie warto operować samymi zakazami. Lepiej uświadamiać o konsekwencjach picia alkoholu. Upicie się prowadzi do narkotyków, niechcianego seksu, bójek, agresji.

- W dobie internetu brakuje czasu na rozmowę i budowanie więzi rodzinnej. Zainteresujmy dziecko nową pasją, porozmawiajmy z nim - apeluje Sławomir Moczydłowski.

Kary dla pijanych nastolatków

- Czyny najczęściej popełniane przez nietrzeźwych nieletnich to kradzieże, bójki i pobicia - informuje Robert Ćwikowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Pijanych nieletnich kieruje się do sądu rodzinnego. Kary dla nieletnich popełniających wykroczenia pod wpływem alkoholu to: upomnienie, obowiązek uczestnictwa w terapii, nadzór kuratora, pobyt w ośrodku wychowawczym, a nawet zakładzie poprawczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna