Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnuj swoich składek emerytalnych

STEFAN CIEŚLA, Gazeta Lubuska
Pani Zofia z Gorzowa z informacji ZUS przekonała się, że na jej koncie emerytalnym za lata 2005 - 2006 w niektórych miesiącach brakuje składek. Zareklamowała i okazało się, że zawinił system komputerowy. Błąd został naprawiony, a jej konto powiększyło się o ponad tysiąc złotych.

Informację otrzymamy, jeśli urodzeni jesteśmy po 31 grudnia 1948 r. Starsze osoby nie mają w ZUS indywidualnych kont i ich emerytury wyliczone będą na starych zasadach. Drugi warunek to taki, że nasz pracodawca odprowadza do ZUS składki od naszych wynagrodzeń, lub płacimy je sami, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą.

O CZYM JEST INFORMACJA

Od trzech lat otrzymujemy informację o naszych łącznych składkach, z podziałem na konto w ZUS i w II filarze. Należymy do niego obowiązkowo, jeśli urodziliśmy się po 31 grudnia 1968 r. O stanie konta w OFE, nasz fundusz informuje osobno. Zestawienie obu informacji ułatwi kontrolę naszego konta emerytalnego. Warto pamiętać, że ZUS informuje o składkach należnych, tzn. wykazanych w dokumentacji przekazywanej przez naszego pracodawcę. Może się czasem okazać, że ZUS dostaje od naszego pracodawcy tylko dokumenty, a nie prawdziwe pieniądze na naszą emeryturę. To przestępstwo, którym zajmuje się prokurator.

CO SPRAWDZAĆ

Po otrzymaniu informacji z ZUS należy przede wszystkim sprawdzić, czy poprawne są nasze dane osobowe, adres, PESEL, NIP. Do skontrolowania stanu konta potrzebna jest informacja płacowa od pracodawcy ZUS RMUA lub tzw. pasek, na którym znajdziemy wyliczenia naszej składki emerytalnej. Jeśli nie należymy do OFE, na nasze konto emerytalne w ZUS trafia 19,52 proc. pensji. Jeśli należymy, do ZUS trafia 12,22 proc. Resztę, czyli 7,50 proc. ZUS odprowadza do OFE i po otrzymaniu informacji od naszego funduszu, też warto sprawdzić, czy mamy naliczone składki za każdy miesiąc i czy łączna kwota się zgadza.

GDZIE REKLAMOWAĆ

Jeśli stwierdzimy w informacji błąd w nazwisku czy adresie, powinniśmy najpierw sprawdzić co podał do ZUS nasz pracodawca. Gdy się okaże, że popełnił błąd, powinien sam go skorygować. Dotyczy to także błędnego wyliczenia składek.

Powinniśmy też upewnić się w firmie, czy składek brakuje, bo w ogóle nie zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia, lub byliśmy na zwolnieniu lekarskim albo urlopie bezpłatnym. Może się również okazać, że zarabialiśmy tak dużo, że przekroczyliśmy 30-krotność przeciętnego krajowego wynagrodzenia, powyżej którego składek emerytalnych się nie odprowadza. Gdy jednak u pracodawcy wszystko się zgadza i przekazał on poprawne dane, wtedy musimy zgłosić reklamację w ZUS. Robi się to na specjalnym formularzu ZUS ZRU lub w dowolnie sformułowanym piśmie.

Podobnie postępujemy, gdy zauważymy błędy w danych i wyliczeniach w informacji o stanie naszego konta, otrzymanej z OFE. Reklamację także składamy w ZUS. Musimy zrobić to sami, gdyż fundusz emerytalny nie jest upoważniony do występowania w naszym imieniu. Więcej szczegółów reklamacyjnych znajdziemy na stronie www.mojaskladka.zus. pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna