Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kresów: instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej

PAP
Nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń. Dlatego te instytucje tworzymy - powiedział w piątek na otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach wicepremier Piotr Gliński

To jest Muzeum Kresów. Pierwsze nowo zbudowane w Polsce - można powiedzieć, że zbudowane, bo to nie było tylko odnowienie. To było coś więcej, niż remont generalny. Byłem tutaj dwa lata temu i muszę powiedzieć, że i wierzyłem i nie wierzyłem. Ksiądz prałat ma chyba jakieś specjalne układy z Górą i zdążyliście to zrobić. Bo to wy zrobiliście - ksiądz prałat, jego ekipa, wykonawcy, ksiądz biskup, jeden z parlamentarzystów szczególnie - Jarosław Zieliński. Gdyby nie ty, było by ciężko, ale wszyscy popierali - mówił na otwarciu Gliński.

od 16 lat

Ocenił, że "to naprawdę było wielkie zamierzenie". "Stan tego budynku był bardzo opłakany i było też trudno wymyśleć funkcję, która by wszystkich łączyła, która by była przez wszystkich akceptowana i możliwa do zrealizowana. To zostało zrealizowane" - podkreślił minister kultury.

Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach

Przypomniał, że w Polsce powstają dwa inne muzea poświęcone także Kresom. "W Polsce nie było takich instytucji. Podobnie, jak nie było Muzeum Sybiru, w Białymstoku powstało także dzięki inicjatywie i współpracy państwa polskiego z lokalnym samorządem. Nie było Muzeum Żołnierzy Wyklętych, nie było także wielu innych muzeów, jak chociażby Muzeum Obławy Augustowskiej, a takie też powstaje przecież w Augustowie. Te dwa inne muzea Kresów powstają w Lublinie, gdzie zakupiliśmy Pałac Lubomirskich na te cele, za dwa lata będzie otwarte, a także w Brzegu, tam gdzie wielu Kresowiaków zostało wywiezionych na Dolny Śląsk do Opolszczyzny. Tam powstają te muzea" - mówił wicepremier.

Wskazał, że "łącznie w ostatnim czasie powstało ponad 300 instytucji muzealnych - nowych, często współprowadzeń, różnych rozwiązań administracyjno-prawnych, żeby można było te poważne instytucje muzealne budować".

My jako wspólnota, tak jak inne wspólnoty europejskie, musimy dbać o swoją moc. Ostatnie lata wykazały, że jesteśmy razem. Wszystkie wspólnoty europejskie, a także szczególnie te wspólnoty tutaj ulokowane w Europie wschodniej i centralnej. Nieprzypadkowo dzisiaj mamy gości z Litwy. To jest jasne - wyjaśnił minister kultury.

Podkreślił, że "nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń". "Dlatego te instytucje tworzymy. Bardzo za nie dziękuję" - powiedział.

Przekazał, że przez ponad 7 lat zbudowali "6 tys. 272 poważnych instytucji w obszarze kultury". "Tyle inicjatyw udało nam się zmaterializować, albo są w tej chwili realizowane. Muzea to jest tylko część, ale mamy bardzo wiele także osiągnieć w tym obszarze. Bardzo za to dziękuję wszystkim Polakom, bo to naród polski zdecydował o pewnych kierunkach rozwojowych i dzięki temu budżet mojego resortu zostać zwiększony o ponad 100 proc." - zwrócił uwagę Gliński.

Remont siedziby muzeum - zabytkowego Klasztoru Podominikańskiego - był możliwy dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna