Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kresów: instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej

PAP
Nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń. Dlatego te instytucje tworzymy - powiedział w piątek na otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach wicepremier Piotr Gliński

To jest Muzeum Kresów. Pierwsze nowo zbudowane w Polsce - można powiedzieć, że zbudowane, bo to nie było tylko odnowienie. To było coś więcej, niż remont generalny. Byłem tutaj dwa lata temu i muszę powiedzieć, że i wierzyłem i nie wierzyłem. Ksiądz prałat ma chyba jakieś specjalne układy z Górą i zdążyliście to zrobić. Bo to wy zrobiliście - ksiądz prałat, jego ekipa, wykonawcy, ksiądz biskup, jeden z parlamentarzystów szczególnie - Jarosław Zieliński. Gdyby nie ty, było by ciężko, ale wszyscy popierali - mówił na otwarciu Gliński.

Ocenił, że "to naprawdę było wielkie zamierzenie". "Stan tego budynku był bardzo opłakany i było też trudno wymyśleć funkcję, która by wszystkich łączyła, która by była przez wszystkich akceptowana i możliwa do zrealizowana. To zostało zrealizowane" - podkreślił minister kultury.

Piotr Gliński na otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach

Przypomniał, że w Polsce powstają dwa inne muzea poświęcone także Kresom. "W Polsce nie było takich instytucji. Podobnie, jak nie było Muzeum Sybiru, w Białymstoku powstało także dzięki inicjatywie i współpracy państwa polskiego z lokalnym samorządem. Nie było Muzeum Żołnierzy Wyklętych, nie było także wielu innych muzeów, jak chociażby Muzeum Obławy Augustowskiej, a takie też powstaje przecież w Augustowie. Te dwa inne muzea Kresów powstają w Lublinie, gdzie zakupiliśmy Pałac Lubomirskich na te cele, za dwa lata będzie otwarte, a także w Brzegu, tam gdzie wielu Kresowiaków zostało wywiezionych na Dolny Śląsk do Opolszczyzny. Tam powstają te muzea" - mówił wicepremier.

Wskazał, że "łącznie w ostatnim czasie powstało ponad 300 instytucji muzealnych - nowych, często współprowadzeń, różnych rozwiązań administracyjno-prawnych, żeby można było te poważne instytucje muzealne budować".

My jako wspólnota, tak jak inne wspólnoty europejskie, musimy dbać o swoją moc. Ostatnie lata wykazały, że jesteśmy razem. Wszystkie wspólnoty europejskie, a także szczególnie te wspólnoty tutaj ulokowane w Europie wschodniej i centralnej. Nieprzypadkowo dzisiaj mamy gości z Litwy. To jest jasne - wyjaśnił minister kultury.

Podkreślił, że "nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń". "Dlatego te instytucje tworzymy. Bardzo za nie dziękuję" - powiedział.

Przekazał, że przez ponad 7 lat zbudowali "6 tys. 272 poważnych instytucji w obszarze kultury". "Tyle inicjatyw udało nam się zmaterializować, albo są w tej chwili realizowane. Muzea to jest tylko część, ale mamy bardzo wiele także osiągnieć w tym obszarze. Bardzo za to dziękuję wszystkim Polakom, bo to naród polski zdecydował o pewnych kierunkach rozwojowych i dzięki temu budżet mojego resortu zostać zwiększony o ponad 100 proc." - zwrócił uwagę Gliński.

Remont siedziby muzeum - zabytkowego Klasztoru Podominikańskiego - był możliwy dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie