MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piramida w Rapie to atrakcja turystyczna w regionie. Kształtem przypomina starożytne egipskie piramidy

opr. ska
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie Tomasz Łaskowski, Nadleśnictwo Czerwony Dwór
Piramida w Rapie (pow. gołdapski) to szczególne miejsce. Jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również świadkiem historii tego regionu. Przed zniszczeniem tę niezwykłą budowlę uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Czerwony Dwór.

Piramida w Rapie

Piramida w Rapie stoi głęboko w Puszczy Boreckiej, w Lasach Skaliskich. Została zbudowana w 1811 r. w mazurskiej wsi Rapa jako grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid.

Charakterystyczną cechą budowli jest jej kształt. Wzorowana na piramidach egipskich konstrukcja ma sklepienie wewnętrzne pochylone pod kątem 51°52', czyli identycznym jak w piramidach egipskich. Podstawa zbudowana jest z kamienia polnego, na planie kwadratu. Zewnętrzne wymiary piramidy:

  • wysokość: 15,9 m
  • długość boku podstawy: 10,4 m

Właściciel majątku w Rapie, baron Friedrich von Fahrenheid był kolekcjonerem dzieł sztuki i mecenasem artystów. Zafascynowany opowieściami o posiadających niezwykłe właściwości, monumentalnych piramidach postanowił zbudować podobną w swoim majątku. Przeznaczeniem tej budowli miało być przechowywanie doczesnych szczątków Fahrenheidów, a panujące w niej warunki miały sprzyjać mumifikacji ciał.

W latach 90. XX wieku piramida ostała wpisana na listę zabytków. Wnętrze uporządkowano, a otwarte wejście zostało zamurowane. W okna wstawiono kraty i podmurowano ściany. Od szosy zrobiono wzdłuż grobli przecinkę ułatwiającą dostęp. Obecnie trumny są zamknięte, a obiekt można oglądać jedynie przez zakratowane okienka znajdujące się po bokach i z tyłu - podaje wikipedia.

Dzięki staraniom Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na terenie którego znajduje się kaplica, w 2018 r. odrestaurowano piramidę, która odzyskała dawną świetność. Leśnicy naprawili pokrycia dachu wieżowego, piramidion oraz ubytki tynku przy oprawach i wnękach okien. Zabezpieczono i naprawiono też zniszczenia dokonane przez wandali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna