Planujesz rozwód? Dowiedz się jak to zrobić, krok po kroku

Krzysztof Jurkowski
Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka, tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą.
Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka, tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą. Pixabay.com
Udostępnij:
Jak pokazują statystyki, wciąż chętnie zawieramy związki małżeńskie. Niestety, coraz więcej z nich kończy się rozwodem. Dziś podpowiadamy, jak od strony prawnej przejść przez ten trudny czas.

Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka. Plasuje się tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą, dlatego decyzja o jego podjęciu musi być dobrze przemyślana. Jeśli jesteśmy tego pewni, warto wiedzieć, co i jak załatwić. Bo rozwód to nie tylko przeżycie emocjonalne, ale także prawna batalia.

Uzyskanie rozwodu jest możliwe, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. To znaczy, jeżeli wszystkie więzy między nimi zostały zerwane, tzn. duchowe, fizyczne i gospodarcze.

Pozew o rozwód składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego, odpowiedniego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Powinno zawierać następujące elementy:
■ miejscowość i datę
■ oznaczenie sądu, do którego jest składany
■ oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód)
■ oznaczenie stron (imię nazwisko i adres), tj. powoda - małżonka, który żąda rozwodu; pozwanego - małżonka, z którym powód chce się rozwieść
■ dane pełnomocnika, jeżeli jest ustanowiony w sprawie
■ oznaczenie żądania pozwu tj. żądanie orzeczenia rozwodu- z czyjej winy(z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków, bez orzekania o winie - to najszybsze i najbardziej bezbolesne rozwiązanie)
■ imiona i nazwiska oraz adresy świadków, a także okoliczności, jakich mają dotyczyć ich zeznania - np. na okoliczność zdrady małżonka
■ żądanie zasądzenia od drugiej strony kosztów postępowania
■ uzasadnienie pozwu, w którym należy szczegółowo podać okoliczności świadczące o nastąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego i w miarę możliwości je udokumentować.

Dowodami w sprawie są np. zeznania świadków, zdjęcia, nagrania audio i wideo, smsy, listy, a w przypadku winy małżonka również np. notatki z interwencji policji, wyrok o znęcanie się nad rodziną, obdukcje i zaświadczenia lekarskie, zaświadczenia o pobytach na izbie wytrzeźwień, listy, rachunki i wszelkie inne dokumenty, z których ma wynikać wina współmałżonka. Gdy wnosimy o alimenty należy wykazać uzasadnione potrzeby dzieci, małżonka (wydatki bieżące, koszty nauki, leczenia itp.) i możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego do alimentów. Gdy wnosimy o podział majątku - trzeba wykazać majątek, który ma być przedmiotem podziału.

Do pozwu należy dołączyć w oryginale odpis aktu małżeństwa i odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci, jeżeli te są małoletnie, dowody, które zostały wskazane w pozwie oraz dowód dokonania opłaty od pozwu. Pozew musi zostać podpisany przez małżonka, który go składa. Pismo warto sporządzić w trzech egzemplarzach. Dwa z nich składa się do sądu, trzeci należy zachować dla siebie. Pozew można złożyć w biurze podawczym sądu albo wysłać listem poleconym.

Opłata za pozew o rozwód wynosi 600 zł. Jest stała i nie zależy od tego, czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie czy bez. Jeżeli powód nie jest w stanie uiścić opłaty, może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, który można pobrać w sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adwokat Kościelny Bolesta

Nt. uznania małżeństwa za nieważne zapraszam również na mój blog

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

[email protected]

M
Maria

Mój mąż znalazł sobie nową kobietę. Niestety zostawił mnie z dwójką dzieci. Szukałam prawnika, któremu będę mogła zaufać, aby pomógł mi wyjść z tej sytuacji i zajął się rozwodem z orzeczeniem o winie. Przez polecenie znajomego skontaktowałam się z kancelarią prawną - dla zainteresowanych - https://kancelariahilarowicz.pl/ Dzięki ich zaangażowaniu rozwód przeszedł pomyślnie i bezproblemowo.

G
Gość
6 sierpnia 2019, 16:18, Gość:

Jak żyć pszed rozwodem

Spójrz w słownik

G
Gość
6 sierpnia 2019, 16:18, Gość:

Jak żyć pszed rozwodem

Ty [wulgaryzm]

A
Arletta Bolesta

Nt. kościelnego procesu o uznanie małżeństwa za nieważne zapraszam również na mój blog: rozwody-koscielne.eu

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

[email protected]

a
ania343

Zanim zdecydujecie się na rozwód warto wykorzystać wszystkie szanse na naprawę tego małżeństwa. Często przecież są dzieci i wspaniałe wspomnienia.. wypalenie jednak potrafi dopaść najlepsza małżeństwa. Z takich niestandardowych rozwiązań polecam skorzystać z usług wróżki która wykona rytuał miłosny - własnie na rozbudzenie uczuć u partnera. Ja skorzystam z usług wróżki Miry Elżbiety Sobczyk - znajdziecie ją w google jej strona to twojawrozka24.pl Napiszcie do niej e-mail i opiszcie jej co się dzieje - ona wam pomoże. Mi pomogła i siostrze też. Nie trzeba było rozwodu brać

M
Max

Na stronie https://www.umocowana.pl/ również można znaleźć kontakt do świetnej kancelarii, która może pomóc w przypadku zbliżającej się sprawy rozwodowej.

G
Gość
Jak żyć pszed rozwodem
G
Gość
Moim zdaniem pierwszy krok jest bardzo łatwy - rezygnacja z próbowania ratowania małżeństwa, by nie tkwić dalej w błędnym kole. Kolejny krok to pójście po pomoc do adwokata najlepiej. Ja tak zrobiła, poszłam do kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak i oni mi we wszystkim pomogli.
r
rodric camela
Cześć przyjaciele, chcę podzielić się moim świadectwem i powiedzieć, jak cudownym byłem odkąd mój mąż wrócił do mnie z powodu wielkiej pomocy Dr IZOYA, której adres e-mail to [email protected], mój mąż zostawił mnie w pierwszym tydzień kwietnia tego roku. Powiedział, że jego przyjaciele mówią mu, że widzę kogoś innego, kiedy go nie ma w pobliżu, próbowałem sprawić, by zrozumiał, że jego przyjaciele go okłamali, ale nie dał mi szansy wyjaśnić. Tak zostawił mnie dla innej kobiety. Po miesiącu rozłąki starałem się normalnie żyć, ale bardzo trudno było mi się dogadać, a następnie zdecydowałem się skontaktować z dr. IZOYA poprzez adres e-mail [email protected], z którym się zetknąłem. W tym roku, 12 lipca, szukając pomocy w odzyskaniu mojego kochanka. Więc rzucił zaklęcie miłosne i sprawił, że mój mąż wrócił do mnie w ciągu 48 godzin. z wielką radością w sercu, bardzo dziękuję Dr IZOYA za bycie najlepszym czarodziejem zaklęć i najlepszym rozwiązaniem.
Specjalizuje się również w następujących sprawach ...
(1) Chcesz swojego ex powrotem.
(2) Wyleczyć HIV / AIDS lub pokrewną chorobę
(3) Chcesz awansować w swoim biurze.
(4) Chcesz, aby mężczyźni / kobiety podążali za tobą.
(5) Chcesz dziecka.
(6) Jesteś przedsiębiorcą i chcesz wygrać kontrakty
(7) Chcesz, aby twój mąż był twój na zawsze
(8) Potrzebujesz pomocy duchowej.
(9) Zostałeś oszukany i chcesz odzyskać utracone pieniądze.
(10) Zatrzymaj rozwód
(11) Inwokacja rytuałów pieniężnych
(12) Wygraj wybory
P
Patrycja
Ja myslałam że sama napiszę pozew o rozwód, ale tu ma być z orzekaniem o winie, więc lepiej będzie jak znajdę sobie dobrego adwokata. Znajoma poleciła mi kancelarię https://adwokat-luczak.pl/ mam nadzieje że P. Łukasz wszystko mi wyjaśni krok po kroku co zrobić itd. Wiem że nie będzie łatwo ale cóż...takie życie.
R
RODRIC CAMELA
Cześć przyjaciele, chcę podzielić się moim świadectwem i powiedzieć, jak miło było, odkąd mój mąż wrócił do mnie ze względu na wielką pomoc Dr. IZOYA, której adres e-mail został mi przekazany na adres [email protected], mój mąż zostawił mnie w pierwszym tygodniu kwietnia tego roku, ponieważ usłyszał, że go zdradzałem. Powiedział, że jego przyjaciele mówią mu, że widzę kogoś innego, kiedy go nie ma w pobliżu, próbowałem sprawić, by zrozumiał, że jego przyjaciele go okłamali, ale nie dał mi szansy wyjaśnienia. Tak zostawił mnie dla innej kobiety. Po miesiącu naszej separacji starałem się normalnie wyjść bez niego, ale bardzo trudno było mi się dogadać, a następnie zdecydowałem się skontaktować z dr. IZOYA poprzez adres e-mail [email protected], który przyszedłem w tym roku 12 lipca szuka pomocy, aby odzyskać mojego kochanka. Więc rzucił mi zaklęcie miłosne i sprawił, że mój kochanek wrócił do mnie w ciągu 48 godzin. z wielką radością w moim sercu, chcę bardzo podziękować IZOYA za to, że jest najlepszym czarodziejem zaklęć i najlepszym rozwiązaniem.
Specjalizuje się także w następujących sprawach ...
(1) Chcesz swojego ex powrotem.
(2) Wyleczyć HIV / AIDS lub związaną z nim chorobę
(3) Chcesz awansować w swoim biurze.
(4) Chcesz, aby kobiety / mężczyźni biegały za tobą.
(5) Chcesz dziecka.
(6) Jesteś przedsiębiorcą i chcesz wygrać kontrakty
(7) Chcesz, aby twój mąż był twój na zawsze
(8) Potrzebujesz pomocy duchowej.
(9) Zostałeś oszukany i chcesz odzyskać utracone pieniądze.
(10) Zatrzymaj rozwód
(11) Wywoływanie rytuałów pieniężnych
(12) Wygraj wybory
M
Milka

Ja się z tym totalnie zgadzam. Dobry specjalista powie nam też, nad czym trzeba się zastanowić - czy rozwód z orzeczeniem o winie, co z prawami rodzicielskimi, alimentami. Ja od razu po podjęciu decyzji o rozstaniu zapytałam znajomych czy mają kogoś godnego polecenia i tak moją sprawą zajęła się Pani Anna Dubiel z warszawskiej kancelarii. Myślę, że zwłaszcza, jeżeli sprawa jest trudna, warto jednak zainwestować w pomoc prawną :)

Z
Zofia
Mieszkam w czteroosobowej rodzinie i dochodzi do rozwodu po tylu dobrze spędzonych chwilach. Wszystkie te chwile zodtaną przerwane na pół w albumie rodzinnym. Najlrpsze lata to były 2015 i 2015.
R
Roberta

Dla mnie pierwszym krokiem było po prostu znalezienie dobrego adwokata. Rozglądałam się po okolicy, pytałam znajomych i w końcu wybrałam kancelarię adwokacką Wojas Pawlak. Mieszkam w Gliwicach i słyszałam, że są oni jednymi z najlepszych. Sprawdziłam i wiem, że z każdą kolejną sprawą udam się do nich.

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie