Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatności bezgotówkowe i Polski Ład, czyli jakie obowiązki muszą spełnić przedsiębiorcy?

Opr. Andrzej Matys
opublikowani.pl/mat. prasowe
Polski Ład to powszechnie stosowana nazwa, pod którą kryje się Ustawa z dnia 29 października zeszłego roku, która zmieniła zapisy kilku innych aktów prawnych ustawy m.in. o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych, czyli firm. Są w niej również zapisy, które muszą interesować posiadaczy kas fiskalnych. Ich nieprzestrzeganie grozi poważna karą finansową.

Nowa ustawa wprowadziła zmiany w obszarze płatności bezgotówkowych dla właścicieli kas, którzy muszą spełnić dwa obowiązki. Po pierwsze muszą zapewnić dodatkowy instrument płatniczy, który pozwoli na przyjmowanie elektronicznych form zapłaty. Po drugie przedsiębiorcy muszą dokonać integracji kas fiskalnych online z terminalem płatniczym, jeśli go posiadają.

Najwygodniejszy będzie terminal

Według ustawy instrument płatniczy zapewnia każdą możliwość przyjmowania zapłaty elektronicznej. Jest to bardzo szeroka definicja, którą spełniają przelewy elektroniczne, mobilne oraz płatności kartą.

– Bardzo wiele branż, choćby właściciele sklepów detalicznych, bez terminala płatniczego „nie mogą” prowadzić działalności gospodarczej. Według Polskiego Ładu każdy przedsiębiorca musi wdrożyć dodatkowe instrumenty płatnicze w swojej firmie. Przed taką koniecznością stoją bowiem wszyscy posiadacze kas i drukarek fiskalnych – mówi Ireneusz Lubowicki, kierownik działu systemów fiskalnych w ZETO Białystok.

Czytaj również:

Już wiadomo, że jeżeli do 1 lipca przedsiębiorcy, którzy używają kas fiskalnych i nie zapewnią swoim klientom transakcji bezgotówkowych, muszą liczyć się z karami finansowymi rzędu nawet 5 tys. zł. Dodatkowo przedsiębiorca, który nie zapewni możliwości zapłaty za pośrednictwem instrumentu płatniczego, nie będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku VAT tzw. szybką ścieżką, którą również wprowadził Polski Ład.

Kasa online + terminal = integracja

Przepis, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, a który mówi o tym, że kasa online i terminal powinny być ze sobą połączone da przedsiębiorcom dodatkowe możliwości. Pozwoli szybciej obsługiwać klientów i uchroni przed pomyłkami, które zdarzają się przy wpisywaniu ręcznie kwoty na terminal.

Czytaj również:

– Jeszcze nie tak dawno przedsiębiorcy z niektórych branż musieli zainwestować w kasy online. Teraz muszą zapłacić za integrację. Dlatego dobrze jest wybrać fachową i sprawdzoną firmę. Nasi klienci, przy zamówieniu terminala za integracje nie płacą – dodaje Ireneusz Lubowicki. – Warto podkreślić, że integracja nie dotyczy użytkowników drukarek fiskalnych online. Są one wyłączone z obowiązku posiadania interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

Dodaje, że integracja kasy i terminala nie jest skomplikowanym procesem. Kasy online to nowoczesne urządzenia, w których przewidziano taką współpracę już na etapie projektowania. Co prawda nie każdy terminal będzie pasował do każdej kasy, ale od wyboru właściwych urządzeń są fachowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płatności bezgotówkowe i Polski Ład, czyli jakie obowiązki muszą spełnić przedsiębiorcy? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna