Gazeta Współczesna

  OSP Szypliszki

  Jednostka w Szypliszkach została założona w 1946 roku. Jej założycielami byli: Stanisław Bober i Józef Łabędzki. Wtedy jednostka liczyła 12 druhów, a na wyposażenie do gaszenia pożarów otrzymała sikawkę, kilka odcinków węży, ręczną pompę, wóz konny oraz syrenę alarmową. Pierwszym prezesem został Mieczysław Chmara.

  W roku 1951 OSP w Szypliszkach otrzymała pierwszą motopompę, a pierwszy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy - w 1964 roku. Drugi, lekki samochód pożarniczy strażacy ochotrnicy z Szypliszek dostali w 1983 roku. A z własnej remizy mogli korzystać już od lat 80.

  W 1995 roku, jako dobrze wyposażona i wyszkolona jednostka OSP Szypliszki została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1996 roku - na swoje 50-lecie, otrzymała sztandar. W kolejnych latach zakupywano nowe, niezbędne wyposażenie: odpowiedniej klasy motopompy, węże i inne urządzenie, a także umundurowanie ochronne i specjalistyczne.

  W 2003 roku zakupione zostały kolejne bardzo potrzebne sprzęty, gdyż przed strażą stanęły nowe obowiązki. Przebiegająca przez gminę droga tranzytowa do przejścia granicznego w Budzisku stała się wielkim zagrożeniem dla mieszkańców i podróżnych. Straż pożarna otrzymała w związku z tym nowe zadania: ratownictwo drogowe i usuwanie skutków wypadków.

  W 2004 roku staraniem wójta i obecnego naczelnika OSP Jana Domalewskiego został zakupiony nowy samochód ratowniczy Ford Transit i wyposażony do prowadzenia akcji ratowniczych na drogach.

  Teraz w swoich szeregach ma 31 strażaków ochotników. - To zgrana paczka - nie ma wątpliwości Tomasz Domalewski, zastępca naczelnika i kierowca.

  Dziś strażacy gaszą nie tylko pożary, ale muszą sie też zmagać również z innymi zagrożeniami. Jest wszędzie, gdziekolwiek człowiek potrzebuje ratunku.

  Oprócz tego strażacy zabezpieczają wszelkie festyny, dożynki, dzień dziecka w szkole. Prowadzą też spotkania edukacyjne, na przykład ćwiczenia z ewakuacji szkoły. - Staramy się do nich dotrzeć trochę zabawą, trochę na poważnie - uśmiecha się pan Tomasz.

  OSP Szypliszki

  1 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  13530 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo