Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugiej stronie wyobraźni. Najmłodsi rozwijali swoje pisarskie umiejętności. Efekty można zobaczyć w e-booku

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Opowiadania, wiersze, piosenki, jednoaktówki, monodramy, monologi, listy i bajki. To wszystko znajdziemy w niezwykłym e-booku, który powstał w ramach stypendium ministra kultury.

W maju, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, rozstrzygnął stypendialną część programu Kultura w sieci. Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 tys. zł – otrzymało ponad dwa tysiące artystów i twórców.

Jedną z kategorii, w której można było uzyskać stypendium, była "Animacja i edukacja kulturalna". To właśnie w tej dziedzinie, finansowe wsparcie otrzymała Podlasianka Małgorzata Sienkiewicz, instruktorka, reżyserka oraz prezes Fundacji „Przestrzeń”.

Postanowiła stworzyć projekt „Po drugiej stronie wyobraźni”. Jej założenie było jedno - praca twórcza z dziećmi i młodzieżą. Zebrała ich 20, wieku od 6 do 17 lat. Większość z nich była Białegostoku i okolic, z powiatu łomżyńskiego. To właśnie razem z nimi postanowiła wspólnie pisać krótkie formy literackie.

Rozmowy rozpoczęły się w kwietniu. Z wiadomych względów, przeprowadzane były wyłącznie przez telefon lub skype. Szybko zaczęły rodzić się pierwsze pomysły.

- Praca polegała nie tylko na szukaniu tematów czy budowaniu historii, ale skupiała się też na odnajdywaniu najwłaściwszych słów, sformułowań i jasnych przekazów - przyznaje Małgorzata Sienkiewicz.

Cały proces twórczy trzeba było przejść indywidualnie z każdym uczestnikiem. Było omawianie tematu, znalezienie formy, analiza i wymiana pomysłów. Trzeba było rozszerzyć swoje umiejętności pisarskie i nauczyć się opisywać własne emocje. A -przede wszystkim należało uruchomić wyobraźnię!

I tak zaczęły powstawać opowiadania, wiersze, piosenki, jednoaktówki, monodramy, monologi, listy i bajki.

W sumie dzieci stworzyły 20 utworów, które złożyły się na publikację w formie ebooka. Jego czytelnicy znajdą w nim zarówno teksty, jak i rysunki młodych twórców.

- Czasem przychodziły kryzysy, bo okazywało się, że oprócz radości tworzenia zjawiała się też długa, nużąca praca w postaci ciągłego poprawiania tekstu, który nie wyrażał tego, do czego dążyliśmy. Tak było przy budowaniu opisów w opowiadaniu „Zobaczyć więcej”. Jednak efekt końcowy wynagrodził nam ten trud, a młoda autorka stwierdziła, że już nigdy w książkach nie będzie omijać opisów, np. przyrody, bo teraz wie, jak trudne to może być zadanie. Wyobraźnia dzieci wiele razy mnie zaskakiwała -

Po drodze zjawiały się trudne lub nieznane dotąd wyrazy, np. fedora w opowiadaniu „Arleta” albo dziwne, nieznane dotąd nazwy takie jak „stabilizator kubka” w opowiadaniu „Dom, w którym każdy jest szczęśliwy”.

E-booka można pobrać na stronie fundacjaprzestrzen.pl oraz mdk.lomza.pl.

Stypendia programu Kultura w sieci

Trzymiesięczne stypendia otrzymało w sumie 2 223 artystów i twórców. To ponad połowa wnioskodawców. W sumie na tę część programu Kultura w sieci minister przeznaczył 20 mln zł.

Stypendia były przyznawane w 9 kategoriach:

  • Muzyka – 743 przyznanych stypendiów
  • Sztuki wizualne – 499 przyznanych stypendiów
  • Literatura – 160 przyznanych stypendiów
  • Film – 110 przyznanych stypendiów
  • Teatr – 101 przyznanych stypendiów
  • Twórczość ludowa – 86 przyznanych stypendiów
  • Taniec – 57 przyznanych stypendiów
  • Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury – 48 przyznanych stypendiów
  • Animacja i edukacja kulturalna – 419 przyznanych stypendiów
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Po drugiej stronie wyobraźni. Najmłodsi rozwijali swoje pisarskie umiejętności. Efekty można zobaczyć w e-booku - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna