Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dyżurze. Podatek dochodowy i egzekucja

d
Trzy lata temu kupiłem grunt rolny aby prowadzić gospodarstwo rolne. Teraz muszę sprzedać ziemię. Czy w związku z tym, że nie upłynęło jeszcze 5 lat od zakupu, będę zmuszony do zapłaty podatku dochodowego? - zapytał Andrzej Z.

- Wszystko zależy od tego, czy grunty w wyniku sprzedaży utracą charakter rolny czy nie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.
Ponadto zwolnienie z opłaty podatku dochodowego (19 proc. od kwoty dochodu) zależy od spełnienia kilku innych warunków, a mianowicie: zbywana ziemia musi być zakwalifikowana jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, sprzedawany grunt musi stanowić gospodarstwo rolne lub jego część składową.

Dla oceny, czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decyduje cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z transakcją. Cel nabycia nieruchomości może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, a także z innych okoliczności związanych z zakupem. Całokształt tych okoliczności może wskazywać na utratę rolnego charakteru nawet, gdy według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego grunt ten położony jest na terenie upraw rolnych. Dla możliwości zastosowania zwolnienia istotne jest, aby z aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości lub innych niezaprzeczalnych dowodów wynikało, że nabywca nie będzie zmieniał przeznaczenia tej nieruchomości, że aktualnie posiada gospodarstwo rolne albo zamierza je utworzyć.

Siedem lat temu komornik prowadził egzekucję przeciwko mojej cioci, która zakończyła się umorzeniem z uwagi na brak majątku. Kilka dni temu, postępowanie znowu zostało wszczęte. Ciocia jest już na emeryturze. Czy komornik miał prawo wszcząć postępowanie, które umorzył i jeśli tak, to jaką część emerytury może zająć? - zapytał Jan.

- Zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawniają się z upływem lat dziesięciu, a zatem, komornik miał prawo (a nawet obowiązek - jeśli wierzyciel wystąpił z takim wnioskiem przed upływem okresu przedawnienia zobowiązania) wszcząć umorzone wcześniej postępowanie. Kwestię wysokości kwoty, jaką komornik może zająć z emerytury, regulują przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym. W zależności od rodzaju zobowiązania (alimentacyjne lub inne) potrącenia nie mogą przekraczać od 25 do 65 proc. miesięcznego świadczenia. Jednocześnie wolne od egzekucji i potrąceń, są świadczenia w części odpowiadającej 50 proc. (lub 60 proc. - w zależności od rodzaju zobowiązania) kwoty najniższej emerytury lub renty. W 2015 r. najniższa emerytura wynosi 880,45 zł, a zatem ZUS nie może przekazać komornikowi więcej niż odpowiednio 50 lub 60 proc. tej kwoty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna