Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po śmierci rodzica przysługuje renta rodzinna. Zobacz komu

Anna NIEDZIELSKA www.echodnia.eu
706, 29 złKwota najniższej gwarantowanej renty rodzinnej to od marca tego roku 706,29 złotych
706, 29 złKwota najniższej gwarantowanej renty rodzinnej to od marca tego roku 706,29 złotych Echo Dnia
Rodzina zmarłego może starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o rentę po nim. Musi jednak spełnić określone warunki.

Z czego żyć gdy umiera jedyna osoba pracująca w domu? Niestety z takim problemem spotyka się obecnie niejedna rodzina. Podpowiadamy kto, na podstawie jakich dokumentów i kiedy może się starać o rentę rodzinną.

Renta rodzinna jest to świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przysługujące członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, a także członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

KOMU KONKRETNIE?
Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione - do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek lub, jeśli są całkowicie niezdolne do pracy , a ustalenie tej niezdolności zapadło przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach.

Rentę rodzinną otrzyma również wdowa lub wdowiec, jeśli w chwili śmierci męża miał 50 lat lub była niezdolny do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno dziecko. Współmałżonek, który nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania - ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.

Także rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy/wdowca (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób).

WAŻNE DOKUMENTY
Z wnioskiem o rentę rodzinną należy zwrócić się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy złożyć go na formularzu ZUS Rp-2, ale należy pamiętać, że to nie jest jedyny potrzebny dokument. Do wniosku trzeba dołączyć akt zgonu osoby, po której ma być przyznana renta. Konieczne są również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z tą osobą - jak choćby akt małżeństwa - oraz dokumenty świadczące o tym, że osoba starająca się o świadczenie spełnia warunki do otrzymania go - na przykład dotyczące wieku, niezdolności do pracy czy posiadania dzieci.

Gdy zmarły pracował konieczne jest dodatkowo dostarczenie wypełnionego druku ZUS Rp-6, dotyczącego przebiegu pracy zmarłego - okresów składkowych i nie składkowych oraz wystawione przez zakład pracy zaświadczenie o ubezpieczeniu i wysokości pensji. Na ich podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy wysokość renty rodzinnej.

Źródło: Dla kogo renta rodzinna? - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna