Sygnał o niebezpiecznym wycieku metanu z ciężarówki straż pożarna w Suwałkach odebrała ok. godz. 23 w niedzielę. Niezwłocznie ewakuowano kierowców i inne samochody z parkingu w okolicy wsi Jesionowo w gminie Szypliszki, gdzie zatrzymał się na odpoczynek kierowca uszkodzonej cysterny.
- Strażacy stwierdzili niewielki wyciek gazu przez zawór bezpieczeństwa w górnej części cysterny - tłumaczy młodszy brygadier Robert Wierzbowski, zastępca naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. - Po wielokrotnych i szczegółowych badaniach specjaliści stwierdzili, że nie ma zagrożenia wybuchem ani większym wyciekiem gazu.
Nie było też możliwości przepompowania utrzymywanego w stanie płynnym i w bardzo niskiej temperaturze metanu z nietypowej cysterny do innego zbiornika.
Ruszyli w długą drogę
- Specjaliści uznali, że najbezpieczniej będzie odtransportować uszkodzoną cysternę do odbiorcy - mówi Wierzbowski.
Ciężarówka z zabezpieczonym tymczasowo zaworem przejechała ponad 250 km. Konwój ominął największe miasta województwa, choć nie wszędzie było to możliwe. Na trasie znalazły się m. in. Suwałki, Augustów, Grajewo, Zambrów i Wysokie Mazowieckie.
- Konwojowanie przez policję i nasz wóz było konieczne - przekonuje Robert Wierzbowski. - Dzięki pomocy policji konwój mógł płynnie przejechać tę długą trasę. Choć nie brakowało kierowców, którzy łamiąc przepisy próbowali wyprzedzić kolumnę.
Tir drogę szczęśliwie zakończył w Czyżewie Osadzie, w zakładzie mięsnym, dla którego metan był przeznaczony.
To już nie ćwiczenia
Codziennie przejścia graniczne z Litwą i Białorusią przekraczają dziesiątki ciężarówek i kolejowych cystern z niebezpiecznymi substancjami.
- Problemy z tego rodzaju transportami zdarzają się - mówi mł. kapitan Dariusz Janowski, rzecznik komendy wojewódzkiej PSP. - Choć dosyć rzadko są bardzo poważne. Przeciętnie raz na miesiąc dochodzi do zagrożenia wyciekiem lub wybuchem.
Konwoje takie jak wczorajszy zdarzają się na szczęście bardzo rzadko.
- W moim doświadczeniu zawodowym to pierwszy taki przypadek - mówi Robert Wierzbowski. - Dotychczas takie akcje znałem tylko z ćwiczeń.
Coraz bezpieczniej
Według danych podlaskiej straży, po drogach i liniach kolejowych regionu krążą cały czas transporty paliw, gazu, kwasów, acetonu i innych substancji, których wyciek mógłby stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Tylko część adresowana jest do podlaskich przedsiębiorstw.
- Najbardziej obciążone są oczywiście główne trasy tranzytowe - mówi Dariusz Janowski. - Ale pojazdy takie pojawiają się właściwie na każdej z dróg publicznych, na której nie obowiązują zakazy.
Konstrukcja nowoczesnych pojazdów przewożących chemikalia na ogół wystarcza, aby zapobiec problemom. Okazało się to np. rok temu w Łomży. Ciężarówka wypełniona olejem napędowym zjechała z drogi i z dużą siłą uderzyła w ścianę budynku stojącego przy niej. Mimo to, nie doszło do rozszczelnienia cysterny i wycieku paliwa.
Z drugiej jednak strony mieszkańcy Białegostoku jeszcze po 20. latach wspominają wykolejenie cystern z chlorem. Wyciek gazu mógł wówczas spowodować śmierć tysięcy ludzi.
Pod nadzorem
Piętnaście pozycji zawiera lista podlaskich zakładów, w których magazynowane i wykorzystywane są niebezpieczne substancje w dużych ilościach. Większość z nich to duże składnice paliw i gazu przy granicy kraju. W Łomżyńskiem firmy pod szczególnym nadzorem straży to rozlewnia gazu Gaspol i baza gazowa w Śniadowie, zakład Pfleiderer w Grajewie i tłocznia gazu ziemnego koło Zambrowa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?