MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od prezentu na komunię 2023. Kiedy trzeba go zapłacić? Do kogo należą pieniądze z komunii? Prezent to klasyczna darowizna?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek. Są wprawdzie zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulg – przypominają eksperci.
– Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek. Są wprawdzie zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulg – przypominają eksperci. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Komunia święta to nie tylko przeżycie duchowe, ale również czas, w którym dziecko otrzymuje prezenty. Jednym z najpopularniejszych prezentów ciągle są pieniądze. Tym samym pojawia się wątpliwość - czy za prezent komunijny w postaci otrzymanych pieniędzy trzeba zapłacić podatek? Eksperci tłumaczą, że to klasyczna darowizna. Przeczytaj, co mówią na ten temat przepisy i dowiedz się do kogo tak naprawdę należą pieniądze z komunii.

Spis treści

Do kogo należą pieniądze z komunii?

Oczywiście właścicielem zebranych środków finansowych jest dziecko, ponieważ posiada od urodzenia zdolność prawną, o której mowa w Kodeksie cywilnym. – Zatem dziecko może być podmiotem praw np. nabywać pieniądze w ramach darowizny. Jednak trudno sobie wyobrazić, aby zebrane środki finansowe oddać w zarząd 9-letniemu dziecku – wskazują eksperci Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, którzy przygotowali poradnik pt. Do kogo należą pieniądze z Komunii?

W jakim wieku dziecko może zarządzać swoimi pieniędzmi?

Ta kwestia sprowadza się de facto do pytania o zdolność do czynności prawnych uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mają jej dzieci aż do ukończenia 13. roku życia. Oznacza to, że nie mogą same skutecznie zaciągać zobowiązań ani nabywać praw.

Dziecko do 13. roku życia nie może w ważny sposób zawrzeć umowy. Zgodnie z art. 14 § 1 Kodeksu cywilnego, czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna – wskazano.

Jednocześnie podano, że Kodeks cywilny dopuszcza pewną możliwość zawierania umów przez osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli na przykład dzieci poniżej 13. roku życia.

– Odnosi się to jednak do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. zakup bułki lub lodów w szkolnym sklepiku. Natomiast jeśli dziecko bez wiedzy rodziców za środki zgromadzone z prezentów komunijnych zakupiłoby w sklepie laptop, taka umowa w świetle prawa byłaby nieważna. To oznacza, że rodzice mogliby zwrócić towar do sklepu, żądając zwrotu pieniędzy – podkreśla ekspert Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, prawnik Justyna Obrębska-Białek.

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "to rodzice sprawują zarząd nad majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską". – Oczywiście zarządu nad majątkiem nie należy mylić z przewłaszczeniem pieniędzy – wskazują eksperci.

– Rodzice powinni bowiem spożytkować zebrane z komunii pieniądze, uwzględniając potrzeby dziecka. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że nieodpowiedni zarząd nad majątkiem dziecka może stać się podstawą do zbadania przez sąd, czy władza rodzicielska jest wykonywana we właściwy sposób oraz zgodnie z interesem dziecka – wyjaśniono.

Zwrot niechcianego prezentu komunijnego. Jakie mamy prawa?

Eksperci wyjaśniają, że jeżeli umowa zakupu została dokonana przez dziecko poniżej 13. roku życia, jest co do zasady umową nieważną w świetle obowiązujących przepisów.

– Zatem strony zwracają sobie w takim przypadku dokładnie, co świadczyły (kupujący zwraca towar, sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy). Jeśli jednak dany towar zostanie zakupiony przez rodziców ze środków pochodzących z komunii (o ile zakup ten nie wykracza poza czynności tzw. zwykłego zarządu) przysługują im typowe roszczenia konsumenckie wynikające z obowiązujących przepisów – wyjaśniono.

Natomiast w przypadku towaru zakupionego na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, rodzice jako konsumenci mają prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w terminie 14 dni. – Jest to tzw. prawo do namysłu, umożliwiające kupującemu zapoznanie się z towarem i rozważenie racjonalności zakupu – wyjaśniono i dodano, że to uprawnienie nie przysługuje w przypadku zakupów w sklepach tradycyjnych, chyba że sprzedawca przewiduje możliwość takiego zwrotu. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto uzyskać informację, czy możliwy będzie zwrot lub wymiana oraz w jakim okresie można będzie ich dokonać. Jednak w takim przypadku towar zwrócić mogą tylko rodzice.

– Dziecko nieposiadające zdolności do czynności prawnych, nie może skutecznie samodzielnie zawrzeć umowy zakupu, ani tym bardziej odstąpić od takiej umowy – poinformowano.

Nietrafione prezenty. Co z nimi zrobić? „Mamy dwa wyjścia”

Jak podpowiadają eksperci, możemy poprosić gościa komunijnego o zwrot rzeczy do sklepu i wymianę na inną rzecz albo poprosić o paragon, na podstawie którego sami możemy zwrócić lub wymienić dany towar. Niestety bez jego aprobaty, nie możemy nic zrobić, aby dokonać zwrotu lub wymiany prezentu.

Do zwrotu towaru niezbędny jest paragon, a czasami nawet karta płatnicza/kredytowa, którą gość komunijny dokonał płatności za prezent.

Prezent na komunię to darowizna. Czy trzeba zapłacić podatek?

W maju w internecie i mediach społecznościowych możemy zaobserwować prawdziwy wysyp zdjęć dzieci w białych szatach wraz z rodziną na tle drona, quada, konsoli czy z drogą biżuterią w ręku. W takiej sytuacji fiskus może sobie o nas przypomnieć.

– Warto zatem pamiętać, że prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek. Są wprawdzie zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby np. przyjaciel rodziny. Może się zdarzyć, że dziecko dostanie pieniądze, ale podatek zapłacą rodzice – ostrzegają eksperci FRRF.

Zasady opodatkowania darowizn, określa ustawa o podatku od spadków i darowizn, która określa grupy podatkowe:

  • grupa I – małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. W tym przypadku podatek należy zapłacić powyżej 10 434 zł.
  • grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. W tym przypadku podatku nie trzeba płacić do kwoty 7878 zł.
  • grupa III – pozostałe osoby. W ostatnim przypadku kwota ta wynosi 5308 zł.

Przy okazji warto pamiętać, że wymienione limity dotyczą wszystkich darowizn od jednej osoby z okresu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Co zrobić, żeby nie płacić podatku?

Jednak jeżeli otrzymaliśmy prezent od rodziców, dziadków, rodzeństwa lub macochy czy ojczyma, którego wartość przekracza wspomnianą kwotę (10 434 zł brutto), ale zgłosiliśmy darowiznę do urzędu skarbowego nie później niż sześć miesięcy od jego otrzymania wraz z drukiem SD-Z2 – nie musimy płacić podatku.

W przypadku małoletniego dziecka zgłoszenie to realizują oczywiście rodzice, względnie opiekunowie prawni w imieniu dziecka. Ważne też, aby był to prezent w postaci gotówki, którą da się np. przelać na konto bankowe. Będziemy posiadać w ten sposób odpowiedni dokument poświadczający ten prezent w postaci potwierdzenia przelewu.

Z kolei w przypadku darowizny od osób z II grupy, po przekroczeniu wskazanej kwoty (kwota do 7878 zł brutto), należy zgłosić ją fiskusowi na formularzu SD-3 i zapłacić wskazany w odpowiedzi na pismo podatek. Urząd Skarbowy poda kwotę do zapłaty, numer konta oraz termin płatności.

Jaki prezent dać na komunię?

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Coraz więcej osób decyduje się na to, by po prostu włożyć do koperty odpowiednią kwotę, a tym samym decyzje co do zakupu konkretnego przedmiotu pozostawia rodzicom i samemu dziecku.

Wówczas pojawia się jednak pytanie, ile włożyć do koperty. Wszystko zależy od tego, jakimi finansami dysponujemy. Przyjmuje się jednak, że prezent na komunię w postaci pieniędzy powinien wynosić około 300-500 zł. Mówi się, że dalsza rodzina daje nieco mniej pieniędzy, zaś chrzestni, rodzice i dziadkowie trochę więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna