MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy seniorzy przeżywają drugą młodość, realizują swoje pasje i świętują (zdjęcia)

(d)
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku UTW Białystok
Już 8 maja studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku będą obchodzić 25-lecie działalności stowarzyszenia. W uroczystości wezmą również udział seniorzy z innych UTW z woj. podlaskiego.

Uroczyste obchody 25-lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. W tym roku białostockie stowarzyszenie liczy 650 studentów. Jak mówią seniorzy, są szczęśliwi, że zapisali się na zajęcia UTW. Tutaj mają mnóstwo możliwości rozwijania się, odkrywania w sobie ukrytych talentów. Nie siedzą w tzw. czterech kątach, mają kontakt i przyjaźnie z rówieśnikami. Mają możliwość spełniania marzeń poprzez rozwijanie zainteresowań i pielęgnowania swoich pasji.

– W naszych studentach jest chęć uczenia się, zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności bez oglądania się na wiek – mówi Maria Szulga, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. – Nasi studenci aktywnie uczestniczą m.in. w zajęciach z języków obcych (język angielski, francuski), sekcjach artystycznych (sekcja malarska grupa „Pędzel” i „Kolor”, sekcja redakcyjna, hafciarska, sekcja tańca cygańskiego, chór UTW, sekcja fotograficzno-filmowa, sekcja teatralna, grupa śpiewająca piosenki retro i ludowe, sekcja taneczno-wokalna Podlaskie Korale), sekcjach aktywności fizycznej (gimnastyki rekreacyjnej, gimnastyki, gimnastyki relaksacyjnej, sekcja gimnastyki - zajęcia gimnastyczne lecznicze, sekcja „jogi”), sekcji turystyki pieszej „Tramp”, kole PTTK „Senior”, sekcji żeglarskiej, ping – ponga, sekcji gry w bilard, sekcji turystyki wyjazdowej, sekcji nordic-walking, sekcji siatkarskiej, rowerowej, turystyczno-rekreacyjnej. Nowo powstała zaś sekcja Dyskusyjny Klub Filmowy skupia już ponad 400 członków (tutaj są też seniorzy spoza UTW). Działalność prowadzi też nowa sekcja informatyczno-komputerowa.

UTW w Białymstoku od lat realizuje różne projekty (też o zasięgu międzynarodowym). Obecnie ok. 30 słuchaczy UTW dzięki dotacji dla projektu „Wiedza jest Szansą Akceptacji” uczestniczy przez 24 miesiące w realizacji tego projektu wraz z organizacjami z Włoch i Turcji.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku chętnie współpracuje z innymi UTW w województwie podlaskim.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z UTW z naszego regionu – mówi Maria Szulga. – Na przykład w kwietniu, w wiosennym przeglądzie zespołów artystycznych gościliśmy seniorów z UTW w Augustowie, Łapach, Grajewie, Sejnach, Wasilkowie. Dzielimy się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi zainteresowanymi naszą pomocą.

UTW w województwie podlaskim w ostatnich latach rozwijają swoją działalność i przybywa studentów – seniorów – np. w tym roku akademickim lista studentów UTW w Siemiatyczach wydłużyła się o ok. 50 nazwisk (do 140). Wzrasta zainteresowanie zajęciami oferowanymi przez te uniwersytety. Uczelnie senioralne ciągle rozszerzają ofertę zajęć. Studenci wiedzą, że jesień życia jest najlepszym czasem do spełniania marzeń dotąd niespełnionych. Seniorzy są spragnieni wiedzy. Dlatego z chęcią uczęszczają na wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi. UTW współpracują m.in. z uczelniami wyższymi z naszego regionu, które wspierają działalność prowadzoną przez te stowarzyszenia.

Na większości UTW uzupełnieniem wykładów są warsztaty: komputerowe, rękodzieła ludowego, kulinarne, literackie, historyczne, krajoznawcze, zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego oraz obsługi komputera. Dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszą się wyjazdy integracyjne, wycieczki do różnych zakątków naszego regionu, kraju i Europy. Takie wyjazdy cementują grupy seniorów.

Jak mówią sami seniorzy, dzięki możliwości uczęszczania na zajęcia na UTW i spotykania się ze znajomymi są szczęśliwszymi ludźmi, czują się potrzebni i mogą wzajemnie się wspierać.

https://poranny.pl/i-forum-seniora-to-byla-okazja-do-zdobycia-wiedzy-wymiany-doswiadczen-i-spotkania-sie-z-ludzmi-zdjecia/ar/13618252

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna