Powstała mapa ubóstwa w Polsce. W badaniu brano pod uwagę dwie "kategorie" biedy. Dochody ludności, czyli wartość monetarną i pozamonetarną - jakość ich życia. Nową mapę ubóstwa w Polsce stworzono pod przewodnictwem Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Życia Ludności.
Jeśli chodzi o kategorię monetarną, obyło się bez niespodzianek. Najbiedniejsze pozostają województwo lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie, czyli prawie cała ściana wschodnia. Najbogatsze są Mazowsze i Śląsk.
Z kolei kategoria jakości życia zaskoczyła wszystkich. Przede wszystkim dlatego, że Podlasie, do tej pory jeden z najbiedniejszych regionów w Polsce, wskoczyło na pierwsze miejsce. Według badania, ubóstwo dotyka tu jedynie 12 procent mieszkańców. Niespodziewanie dobry wynik Podlasie zawdzięcza temu, że w ostatnich kilku latach wykorzystało swoją szanse na rozwój rolnictwa i przemysłu mleczarskiego, jak pisze Dziennik. Koszty utrzymania są tu także niższe niż w bardziej przemysłowych regionach kraju.
Kolejną niespodzianką okazał się Dolny Śląsk, który niespodziewanie spadł w rankingu. Okazało się, że na ogólny wizerunek województwa bardziej wpływają obrzeża, niż bogaty Wrocław.
W badaniu brano pod uwagę czy ludzi stać na wyjazd na tygodniowe wakacje co roku, czy regularnie jedzą mięso lub ich wegetariańskie odpowiedniki, jak są wyposażone ich mieszkania i czy stać ich na regularne spłacanie należności.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?