Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska KAS i CBŚP rozbiły gang, który nielegalnie rozprowadzał olej napędowy. Skarbu Państwa mógł stracił nawet 32 mln zł (zdjęcia, wideo)

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Pozostałe sześć zostało objętych dozorem policji. Śledztwo jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Pozostałe sześć zostało objętych dozorem policji. Śledztwo jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. CBŚP, KAS
Zatrzymanych zostało dziewięć osób, w tym podejrzani o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Według śledczych w latach 2016-2018 mogła wprowadzić miesięcznie do obrotu nawet 160 cystern z nielegalnym paliwem.

Działania zorganizowanej grupy przestępczej od wielu miesięcy wyjaśniali pod nadzorem prokuratury funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Białegostoku oraz podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Z ustaleń służb wynika, że gang mógł działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy oraz Niemiec. Olej napędowy był kupowany od kontrahentów z Litwy, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Niemczech, po czym przeprowadzano zmianę jego przeznaczenia na olej smarowy.

Czytaj też: Białystok. 20 osób oskarżonych o udział w obrocie narkotykami i środkami psychotropowymi (zdjęcia)

- Z dokumentacji wynikało, że zaklasyfikowany w ten sposób olej był rozprowadzany na terenie Łotwy. Towar ostatecznie nie docierał do tego kraju, a był sprzedawany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT - wyjaśnia st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS. - Wstępnie oszacowano straty Skarbu Państwa na kwotę około 32 mln zł.

Olej napędowy transportowano z Litwy do Niemiec w cysternach, a z Niemiec - w celu zakamuflowania działania i uniknięcia kontroli - przewożono go w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, funkcjonariusze zatrzymali w ubiegłym tygodniu dziewięć osób. Akcja była przeprowadzona na terenie województwa mazowieckiego. Jak informuje CBŚP, przeszukano kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowanych przez podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Mundurowi zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie.

Zobacz także: CBŚP w Białymstoku na tropie agencji towarzyskiej. Gang sutenerów rozbity [ZDJĘCIA, WIDEO]

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie, która postawiła podejrzanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby usłyszały zarzut kierowania tą grupą. Dodatkowo zatrzymani są podejrzani o przestępstwa karnoskarbowe.

Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Pozostali zostali objęci dozorem policji.

Postępowanie jest rozwojowe. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna