Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska KAS. Nowy skaner RTG będzie działał na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W czwartek (2.06) na przejściu granicznym w Siemianówce, oddano do użytku nowy skaner RTG do prześwietlania pociągów Dzięki tej inwestycji podlaska Krajowa Administracja Skarbowa dysponuje jednym z najnowocześniejszych takich urządzeń na granicy Unii Europejskiej. Skaner kosztował ponad 21 mln zł.

- Dzięki nowemu skanerowi polska Służba Celno-Skarbowa dostaje kolejne, doskonałe narzędzie do walki z przestępczością graniczną, które posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów ukrytych w pociągach. Oddane właśnie do użytku urządzenie usprawni pracę naszych funkcjonariuszy, ograniczając liczbę kontroli fizycznych i przyspieszając weryfikację deklaracji przewozowych – podkreślił szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Skaner kosztował blisko 21,5 mln zł. Jego zakup i prace związane z montażem zostały sfinansowane z budżetu państwa. Urządzenie monitoruje dwa tory, co umożliwia kontrolę wszystkich pociągów towarowych wjeżdżających do Polski i wyjeżdżających na Białoruś (po torze szerokim i normalnym). Skaner jest wyposażony w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS mogą bezpiecznie prześwietlać wszystkie rodzaje towarów przewożonych przez granicę. Inwestycję zrealizowała i przeszkoliła funkcjonariuszy, firma Nuctech Warsaw Company Limited.

Czytaj również:

- Jest to już drugie, po skanerze w Kuźnicy, urządzenie RTG do kontroli wagonów kolejowych w województwie podlaskim. Siemianówka jest inwestycją "domykającą" szczelność naszej granicy. Dzięki dzisiejszemu otwarciu, na wszystkich przejściach w Podlaskiem na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, mamy już skanery RTG – poinformował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

W uroczystości na przejściu granicznym wzięli udział: szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski i funkcjonariusze Oddziału Celnego w Siemianówce (którzy będą obsługiwać urządzenie), a także: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i współpracujących z KAS służb i instytucji.

Czytaj również:

Jak poinformował rzecznik prasowy podlaskiej KAS Radosław Hancewicz, Od 2021 roku funkcjonariusze KAS z Siemianówki odprawili prawie 6 tys. pociągów towarowych, czyli 195 tys. wagonów. Podczas służby, zatrzymali przemyt 8,5 mln szt. nielegalnych papierosów, które były warte ponad 6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna