Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego"

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wspomnienie sprzed roku, czyli jubileuszowa gala Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego", która odbyła się po raz 15.
Wspomnienie sprzed roku, czyli jubileuszowa gala Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego", która odbyła się po raz 15. Wojciech Wojtkielewicz
Prawie półtora miesiąca musi upłynąć zanim poznamy największe i najbardziej dynamicznie rozwijające się podlaskie firmy. Dowiemy się też, kto zostanie Menadżerem Roku. Na zgłoszenia do XVI Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" czekamy do 12 listopada.

- Rankingi takie, jak Złota Setka można rozpatrywać w kilku aspektach. Po pierwsze, dzięki nim mieszkańcy regionu mogą w ogóle usłyszeć o tych firmach oraz poznać te przedsiębiorstwa i ich dokonania. Rankingi gospodarcze spełniają więc funkcję informacyjną. Druga warstwa, może nawet ważniejsza, to dowartościowanie ludzi, którzy w firmach, prezentowanych w rankingach, pracują. Jest to też dowartościowanie kierownictwa przedsiębiorstw, które dzięki dobremu zarządzaniu odnoszą rynkowe sukcesy. A jeśli firma ma się dobrze, to pracownik chętniej się z nią identyfikuje. Wreszcie, władza czy samorząd mogą się cieszyć z tego, że stworzyły dobre warunki do działania i rozwoju firm, a przez to i regionu. I oczywiście każdy sukces w rankingu, można potem wykorzystać w kampaniach marketingowych miasta i województwa - wyjaśnia ekomista dr Anatoliusz Kopczuk, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku

Powiększona Kapituła
Miło nam poinformować, że nowym członkiem Kapituły Rankingu został Wojciech Strzałkowski, przewodniczący Podlaskiego Forum Biznesu, postać w regionie znana i z biznesem oraz organizacjami przedsiębiorców związana od lat. Dodajmy, że poszerzenie składu Kapituły jest efektem zmian w kierownictwie Forum. Jak nas zapewnił Wojciech Strzałkowski, uczestnictwo w obradach Kapitule bardzo go cieszy, ale i zobowiązuje.

Przypominamy, że głównym wskazaniem Złotej Setki są przychody, jakie osiągają firmy duże, średnie i małe. Jaki będzie efekt tych nowości i kto trafi na listę stu największych podlaskich firm? Tego wszystkiego dowiemy się 29 listopada - podczas XVI gali Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego”.

Nagrody, jakie wręczymy
* Tradycyjnie - statuetkami i dyplomami - uhonorujemy po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach przedsiębiorstw: zatrudniających do 49 osób, od 50 do 249 oraz powyżej 250 osób.
* Awans Roku - nagroda dla przedsiębiorstwa, które wykona największy skok, w górę listy, w stosunku do ubiegłego roku.
* Debiut Roku - to laur dla firmy, która po raz pierwszy wejdzie do Złotej Setki i spośród innych debiutantów zajmie najwyższe miejsce w Rankingu.
* Firma Roku - to nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników uzyska najniższy wynik: dynamika przychodów, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego.

Jedyna indywidualna
Nagrodą odrębną i jedyną indywidualną, jaka można otrzymać jest Menedżer Roku - czyli ten, kto najlepiej zarządza, lider. Przyznamy ją już po raz dziewiąty. Jaki powinien być dobry menadżer? Teoretycznie, odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. To ktoś, kto przestrzega zasad, jakie tworzy sam lub razem z otoczeniem. Motywuje innych i zachowuje samodyscyplinę, a wszyscy czują, że to, co robi, robi z pasją i oddaniem.

- Dobry menedżer przede wszystkim umie bilansować cele biznesowe i zawodowe z życiem osobistym oraz prywatnym. Potrafi oderwać się od jakże ludzkich skłonności takich, jak odkładanie spraw na później, samolubstwo, krytykanctwo czy niecierpliwość, które są wielkimi wrogami efektywności działania. Jest pewny siebie i nie obawia się ryzykować (bo, kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije), ale nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje potrafi znaleźć poziom dopuszczalnego ryzyka. Dostrzega okazje, robienie biznesu to także umiejętność obserwowania otoczenia i wyławiania niestandardowych możliwości. Jest asertywny, czyli z jednej strony jasno wyraża swoje zdanie, ale potrafi przyjąć odmienne opinie, wziąć je pod uwagę i przeanalizować. Musi umieć słuchać - twierdzi Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i członek Kapituły Złotej Setki zastrzegając jednocześnie, że to tylko wybrane elementy, ale już ich spełnienie podnosi szanse na bycie dobrym menedżerem.

Top menadżera wybiorą szefowie największych podlaskich firm. Do czołowych organizacji okołobiznesowych regionu wysyłaliśmy bowiem prośby o wytypowanie pięciu kandydatek/kandydatów - liderów w swoich firmach (pierwsze kandydatury już mamy). Z grona, jakie w ten sposób powstanie, do walki o tytuł nominujemy pięć osób, które otrzymały najwięcej głosów. I dopiero z tej piątki - kilkuset przedsiębiorców z regionu wybierze (znowu większością głosów) Menadżera Roku. Gdyby okazało się, że identyczne poparcie zdobyło kilka osób - głos decydujący ma Kapituła Rankingu.

O metodzie i czekamy na zgłoszenia
Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, przede wszystkim, dzięki firmie Bisnode - wywiadowni gospodarczej, znanej z profesjonalizmu i znajomości polskiego rynku. Współpraca ta zaprocentowała m.in. znacznym rozszerzeniem bazy danych Złotej Setki. Dane te pozyskiwane są głównie z raportów składanych przez przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Drugim podmiotem, z którym współpracujemy przy tworzeniu rankingu Złotej Setki jest PwC - globalna firma specjalizująca się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.

Uwaga. Innym źródłem informacji są same firmy. To bardzo ważne, ponieważ z różnych względów (formalno-prawnych, organizacyjnych) dane z KRS nie zawsze są dostępne (zwłaszcza w terminie potrzebnym do skonstruowanie listy). Dlatego zachęcamy do bezpośrednich zgłoszeń same firmy. Prosimy o przesyłanie na adres mailowy autora tego tekstu - [email protected] - skanu Bilansu oraz Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacji o zatrudnieniu ogółem i na terenie województwa podlaskiego za 2018 rok.

Patronat Honorowy nad Rankingiem Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami merytorycznymi są: firma doradcza PwC i wywiadownia gospodarcza Bisnode.

Przypominamy - na zgłoszenia do Złotej Setki czekamy do 12 listopada 2019 roku.

Kolejne informacje związane z przygotowaniem XVI edycji "Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw" będziemy prezentowali co tydzień "Kurierze Porannym", na portalu poranny.pl/strefa-biznesu oraz na Facebooku - na profilu Podlaskie Strefa Biznesu oraz pod adresem: www.zlotasetkapodlaskie.pl.
W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
tel. 85/74 89 663 - Andrzej Matys lub mail: [email protected]

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna