Wykłady, porady, pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy – to wszystko już w najbliższą niedzielę w Szepietowie.

Podlaski Dzień Kukurydzy odbędzie się w tym roku 9 września na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Imprezę tę powinni odwiedzić rolnicy, którzy chcą poszerzyć wiedzę o uprawie i ochronie kukurydzy. PODR przygotował bogaty program edukacyjny. Współczesna technologia uprawy kukurydzy wymaga bowiem od rolnika stosowania nowych środków produkcji oraz ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

Tylko wówczas można uzyskać wysokie i opłacalne plony. Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy prezentowane będą najnowocześniejsze technologie produkcji i zbioru kukurydzy. Rolnicy mający problemy związane z uprawą tej rośliny, będą mogli liczyć na pomoc fachowców.

Można będzie porównać prawie 140 odmian

Specjaliści z PODR w Szepietowie przedstawią nowe możliwości zastosowania kukurydzy oraz doradzą w wyborze odpowiednich odmian do uprawy w warunkach klimatycznych woj. podlaskiego. Natomiast przedstawiciele firm oferujących nasiona kukurydzy udzielą informacji na temat wymagań uprawowych poszczególnych odmian, nie tylko tych przez nich oferowanych. Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy zainteresowani będą mogli zobaczyć kolekcję 139 odmian kukurydzy z 24 firm nasiennych. Na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Szepietowo będzie można przyjrzeć się budowie i plonowaniu wszystkich prezentowanych odmian. W programie przewidziano również wykłady i konsultacje z zakresu produkcji kukurydzy.

Skoszą kukurydzę i zasieją poplon

W Szepietowie zaprezentują się również firmy z branży rolniczej – m.in. producenci i dealerzy maszyn i urządzeń do zbioru i konserwacji kukurydzy, a także producenci środków do produkcji rolniczej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, a najważniejszą będą pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy oraz gruberowanie i siew poplonu.

Kto orze najlepiej? Dowiemy się w niedzielę

Już po raz jedenasty podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy odbędzie się finał Wojewódzkiego Konkursu Orki. Wszyscy zainteresowani prawidłowym wykonaniem orki będą mogli obejrzeć niezwykle widowiskowe i emocjonujące współzawodnictwo najlepszych oraczy z województwa podlaskiego.

Podobnie jak w latach poprzednich podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy rozstrzygnięty zostanie konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich”, organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Białymstoku.

Organizatorami Podlaskiego Dnia Kukurydzy są: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

Program Podlaskiego Dnia Kukurydzy

  • godz. 10.00 - Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy (Adam Niebrzydowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu)
  • godz. 10.20 - lustracja kolekcji odmian kukurydzy – 139 odmian, 24 firmy nasienne
  • godz. 10.20 - wykład: Reakcja kukurydzy na suszę – prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu
  • godz. 11.00 - wykład: Hodowla FarmSaat AG- Partnerstwo w rolnictwie – prezentacja firmy i odmian (Tomasz Krakowiak, dyrektor regionalny w Polsce FarmSaat)
  • godz. 11.40 - wykład: Nowości odmianowe kukurydzy kiszonkowej (Janusz Malanowski, Syngenta)
  • godz. 12.00 - rozstrzygnięcie konkursu dla producentów mleka – „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” – KRUS Białystok
  • godz. 12.20 -promocja kukurydzy w potrawach – namiot wykładowy
  • godz. 12.30konsultacje w zakresie produkcji kukurydzy – namiot wykładowy
  • godz. 13.00 - pokazy:

– Cięcia kukurydzy na kiszonkę Hodowla FarmSaat AG + I AGRO Frankopol
– Gruberowania + siew poplonu FARMWINTER Hodowla FarmSaat AG + AGRO Frankopol
– Tomasz Krakowiak – FarmSaat

godz. 9.45 – 14.00 - XI Wojewódzki Konkurs Orki

Grillowana kukurydza z masłem czosnkowym to obłędna przekąska na lato